Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը Կազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարбек Սապարովի հետ Ալմաթիում հանդիպման ընթացքում քննարկել է Հայաստանի գինու, մրգերի, բանջարեղենի և ձկնաբուծական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները Կազախստան:
«Մենք քննարկել ենք գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, երկկողմ առևտրի աճի, համատեղ ներդրումային նախագծերի իրականացման և ժամանակակից գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների ու փորձի փոխանակման հնարավորությունները»,- գրել է Պապոյանը իր Facebook էջում:
Ռոսսելխոզնադզորը սահմանել է մի շարք կատեգորիաների հայկական արտադրանքի նկատմամբ սահմանափակումներ: Մայիսի 22-ից արգելվել է ծաղիկների մատակարարումը, մայիսի 30-ից՝ թարմ լոլիկների, վարունգների, պղպեղների, խոտերի և ելակների մատակարարումը: Հունիսի 2-ից արգելվել են քարային մրգերի՝ sour cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches և nectarines, ինչպես նաև թարմ խաղողի մատակարարումները, իսկ հունիսի 3-ից արգելվել են լոլիկների, կարտոֆիլի և չոր մրգերի մատակարարումները: Հունիսի 12-ից արգելքը տարածվել է բոլոր ապրանքների վրա, որոնք ենթակա են կարանտինային ֆիտոսանիտարական վերահսկողության: Բացի այդ, հունիսի 2-ից դադարեցվել է Ռուսաստանի համար արտահանվող կենդանի ձկների և ձկնային արտադրանքի սերտիֆիկացումը, իսկ հուլիսի 27-ից սահմանափակվել են կաթնամթերքի մատակարարումները:

Обсуждены экспорт армянской продукции и рыбы в Казахстан
Министр экономики Армении Геворг Папоян на встрече с министром сельского хозяйства Казахстана Айдарбеком Сапаровым в Алматы обсудил возможности увеличения экспорта армянского вина, фруктов, овощей и рыбных продуктов в Казахстан.
«Мы обсудили возможности расширения сотрудничества в сельском хозяйстве, увеличения двусторонней торговли, реализации совместных инвестиционных проектов и обмена современными сельскохозяйственными технологиями и опытом», - написал Папоян на своей странице в Facebook.
Россельхознадзор ввел ограничения на несколько категорий армянских товаров. С 22 мая были запрещены поставки цветов, с 30 мая - свежих помидоров, огурцов, перцев, зелени и клубники. С 2 июня были запрещены импорты каменных фруктов - кислых вишен, сладких вишен, абрикосов, слив, персиков и нектаринов, а также свежего винограда, в то время как поставки баклажанов, картофеля и сухофруктов были запрещены с 3 июня. С 12 июня запрет был распространен на все продукты, подлежащие карантинному фитосанитарному контролю. Кроме того, с 2 июня была приостановлена сертификация живой рыбы и рыбных продуктов, предназначенных для экспорта в Россию, а с 27 июля были ограничены импорты молочных продуктов.