Մինչև տարեվերջ Հայաստանը կարող է կորցնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անվտանգության հովանոցը, իսկ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցությունը կարող է սառեցվել։ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը։
«Նոյեմբերին Հայաստանին կարող են զրկել ՀԱՊԿ-ում քվեարկության իրավունքից, ինչը կզրկի նրան անվտանգության հովանոցից, իսկ դեկտեմբերին Հայաստանը կդադարի լինել Եվրասիական միության փաստացի անդամ, եթե նրա անդամակցությունը սառեցվի։ Մոսկվայի դիրքորոշումը չի փոխվել։ Անկախ նրանից, թե ինչ է ասել Նիկոլ Փաշինյանը, ով նույնիսկ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտարարեց, թե բարեկամական հարաբերություններ ունի Վլադիմիր Պուտինի հետ, և որ ընտրություններից հետո կնայի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների աչքերի մեջ՝ իրավիճակն այնպիսին է, որ Մոսկվայի սկզբունքային դիրքորոշումը չի փոխվել Հայաստանի՝ ԵՄ-ին միանալու իր ձգտումների մասին պաշտոնապես հայտարարելուն զուգահեռ միաժամանակ ԵԱՏՄ անդամակցությունից ֆինանսական օգուտներ ստանալու անհնարինության վերաբերյալ», - ասել է նա։
Քաղաքագետը ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ չէ հովանավորել Հայաստանի անդամակցությունը մի միության, որը շատ առումներով պատրաստվում է իր հետ ռազմական բախման։ Փորձագետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ առաջնորդների համատեղ հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ այս դիրքորոշումը կիսում է ոչ միայն Մոսկվան, այլև մյուս անդամ երկրները։
«Չնայած արտահանման դիվերսիֆիկացման ակտիվ ջանքերին, ստեղծված իրավիճակն այնպիսին է, որ ԵԱՏՄ-ին իրական այլընտրանք չկա։ Հայաստանի իշխանությունների բոլոր գործողությունները հիմնականում պայմանավորված են քաղաքական նկատառումներով, այլ ոչ թե տնտեսական շահույթով», - ասել է Մաթևոսյանը։

Членство Армении в ЕАЭС может быть приостановлено. Эксперт из России
До конца года Армения может потерять защиту Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), а членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) может быть приостановлено. Такое мнение высказал политолог Бенямин Матевосян в интервью ТАСС.
«В ноябре Армению могут лишить права голоса в ОДКБ, что лишит ее безопасности, а в декабре Армения перестанет быть фактическим членом Евразийского союза, если ее членство будет приостановлено. Позиция Москвы не изменилась. Независимо от того, что говорил Никол Пашинян, который даже во время предвыборной кампании заявил, что у него дружеские отношения с Владимиром Путиным, и что после выборов он посмотрит в глаза руководителям стран-членов ЕАЭС, ситуация такова, что принципиальная позиция Москвы не изменилась относительно официального заявления Армении о стремлении к вступлению в ЕС, одновременно с невозможностью получать финансовые выгоды от членства в ЕАЭС», - сказал он.
Политолог подчеркнул, что Россия не готова поддерживать членство Армении в союзе, который во многом готовится к военному столкновению с ней. По словам эксперта, совместное заявление лидеров ЕАЭС показывает, что эту позицию разделяют не только Москва, но и другие страны-члены.
«Несмотря на активные усилия по диверсификации экспорта, сложившаяся ситуация такова, что реальной альтернативы ЕАЭС для Армении нет. Все действия властей Армении в основном обусловлены политическими соображениями, а не экономической выгодой», - добавил Матевосян.