Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովի և ԱՄՆ-ի քաղաքական հարցերով նախարարի տեղակալ Ալիսոն Հուկերի հանդիպումը, ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը:
Կոստանյանը բարձր գնահատեց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական ներդրումը ինչպես անցյալ տարվա գագաթաժողովի կազմակերպման, այնպես էլ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին արդեն ձեռք բերված դրական առաջընթացը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերը, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցները:
Կողմերը ընդգծեցին արդեն գոյություն ունեցող humanitarian խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը:
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են հրապարակել, նշելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Հայտարարությունը նշել է, որ համատեղ հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, Հայաստանին և Ադրբեջանին տրամադրել է հստակ ճանապարհային քարտեզ խաղաղության ամրապնդման,繁荣ի և գործընկերության խորացման համար:

On the occasion of the first anniversary of the Washington Peace Summit, Armenia’s Acting Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, Azerbaijani Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, and U.S. Under Secretary of State for Political Affairs Allison Hooker met in Washington, Armenia’s Foreign Ministry reported.
Kostanyan highly praised U.S. President Donald Trump’s personal contribution both to organizing last year’s summit and to the institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan over the course of this year.
During the trilateral meeting, the sides exchanged views on the positive progress already achieved, regional infrastructure projects, as well as measures aimed at strengthening confidence.
The parties emphasized the need to address existing humanitarian issues.
On Aug. 8, the U.S., Armenia, and Azerbaijan issued a joint statement marking the first anniversary of the Peace Summit held at the White House on Aug. 8, 2025. The statement noted that the joint declaration, with support from the United States, provided Armenia and Azerbaijan with a clear roadmap for consolidating peace, achieving prosperity, and deepening partnership.