Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովի և ԱՄՆ-ի քաղաքական հարցերով նախարարի տեղակալ Ալիսոն Հուկերի հանդիպումը, ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը:
Կոստանյանը բարձր գնահատեց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական ներդրումը ինչպես անցյալ տարվա գագաթաժողովի կազմակերպման, այնպես էլ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին արդեն ձեռք բերված դրական առաջընթացը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերը, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցները:
Կողմերը ընդգծեցին արդեն գոյություն ունեցող humanitarian խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը:
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են հրապարակել, նշելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Հայտարարությունը նշել է, որ համատեղ հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, Հայաստանին և Ադրբեջանին տրամադրել է հստակ ճանապարհային քարտեզ խաղաղության ամրապնդման,繁荣ի և գործընկերության խորացման համար:

В Вашингтоне состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Армении Вахана Костаняна, заместителя министра иностранных дел Азербайджана Эльнура Мамедова и заместителя государственного секретаря США по политическим вопросам Элиссон Хукер, как сообщает министерство иностранных дел Армении:
Костанян высоко оценил личный вклад президента США Дональда Трампа как в организацию саммита прошлого года, так и в институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном в этом году:
Во время трехсторонней встречи стороны обменялись мнениями о положительном прогрессе, уже достигнутом, региональных инфраструктурных проектах, а также мерах, направленных на укрепление доверия:
Стороны подчеркнули необходимость решения существующих гуманитарных проблем:
8 августа США, Армения и Азербайджан выпустили совместное заявление, отмечая первую годовщину мирного саммита, состоявшегося в Белом доме 8 августа 2025 года. В заявлении отмечалось, что совместная декларация с поддержкой США предоставила Армении и Азербайджану четкий дорожную карту для консолидации мира, достижения процветания и углубления партнерства: