Հայաստանում առաջին կիսամյակում արձանագրված 6,7% տնտեսական աճը չարժե գերագնահատել։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված է արտաքին աղբյուրներով և ֆինանսական համակարգի ակտիվությամբ։
Միաժամանակ տնտեսագետը ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված լուրջ՝ 15,5% անկման վրա։
Թավադյանի գնահատմամբ՝ այս ցուցանիշը ավելի լուրջ ռիսկեր է ստեղծում տնտեսության համար։ Նա նշել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում անկումն ավելի է արագացել Հայաստանից Ռուսաստան գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումների նկատմամբ ռուսական սահմանափակումներից հետո։

Рост экономики Армении на 6,7% в первом полугодии не стоит переоценивать. Об этом на пресс-конференции заявил экономист Агаси Тавадян.
По его словам, экономический рост в основном обусловлен внешними источниками и активностью финансовой системы.
В то же время экономист обратил внимание на серьезное падение в сельском хозяйстве, которое имеет стратегическое значение для Армении, составившее 15,5%.
По оценкам Тавадяна, этот показатель создает более серьезные риски для экономики. Он отметил, что падение в сельском хозяйстве ускорилось после введения российских ограничений на поставки сельскохозяйственной продукции из Армении в Россию.