Ազգային հետազոտական համալսարանի "Վիսշայա շկոլա էկոնոմիկի" տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս Աննա Ֆեդյունինա նշել է, որ Ռուսաստանում արտահանման սահմանափակումների ազդեցությունը Հայաստանին կերևա 2026 թվականի երկրորդ կեսին:
"Ամենայն հավանականությամբ, արտահանման սահմանափակումների ազդեցությունը կդրսևորվի 2026 թվականի երկրորդ կեսին, երբ սահմանափակումները կմտնեն ուժի մեջ և կպարունակեն արդեն զգալի մասը սեզոնային մատակարարումների, ինչպիսիք են հատապտուղները, բանջարեղենը և մրգերը," - ասել է նա:
Սահմանափակումները աստիճանաբար ներդրվել են մայիսի վերջից մինչև հունիս 2026 թվականին:
2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստանում կազմել է $2.86 միլիարդ, ինչը 3.7%-ով նվազել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

По словам доцента факультета экономических наук НИУ ВШЭ Анны Федюниной, влияние ограничений на экспорт продукции из Армении в Россию проявится во второй половине 2026 года.
"Очевидно, что выраженный эффект для армянского экспорта в Россию проявится именно во второй половине 2026 года, когда ограничения вступят в силу и затронут уже значительную часть сезонных поставок ягод, овощей и фруктов," - сказала она.
Ограничительные меры вводились поэтапно с конца мая и в течение июня 2026 года.
Согласно расчетам Центра исследований структурной политики НИУ ВШЭ, в январе - мае 2026 года экспорт Армении составил $2,86 млрд, снизившись на 3,7% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.