ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեն կարող է քննարկվել միայն այն բանից հետո, երբ երկիրը ներկայացնի դիմում և պատրաստի «ճանապարհային քարտեզ», ցույց են տալիս նրա «ոչ այնքան բարձր վստահությունը» սեփական ժողովրդի նկատմամբ, ՌԲԿ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Իմ կարծիքով՝ սա չի խոսում հայ ընտրողների կամ հայ ժողովրդի նկատմամբ մեծ վստահության մասին», - նշել է Լավրովը։
Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է արդար ընտրություն։
«Ինչի՞ միջև եք ընտրում, ինչպե՞ս եք ապրում հիմա, երբ առևտրաշրջանառությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում կազմել է ավելի քան վեց միլիարդ, իսկ մեկ տարվա ընթացքում՝ 12 միլիարդ։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը զարգացել է ԵԱՏՄ-ի հաշվին»,- հավելել է Լավրովը։

Armenia has developed at the expense of the EAEU, says Russian Foreign Ministry
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statements that a referendum on Armenia's accession to the EU can only be discussed after the country submits an application and prepares a "roadmap" indicate his "not so high confidence" in his own people, said Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in an interview with RBC TV.
"In my opinion, this does not speak of great confidence in Armenian voters or the Armenian people," Lavrov noted.
According to him, fair elections are necessary.
"What are you choosing between, how are you living now, when trade turnover over the last three years has amounted to more than six billion, and in one year - 12 billion? Overall, Armenia has developed at the expense of the EAEU," Lavrov added.