ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեն կարող է քննարկվել միայն այն բանից հետո, երբ երկիրը ներկայացնի դիմում և պատրաստի «ճանապարհային քարտեզ», ցույց են տալիս նրա «ոչ այնքան բարձր վստահությունը» սեփական ժողովրդի նկատմամբ, ՌԲԿ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Իմ կարծիքով՝ սա չի խոսում հայ ընտրողների կամ հայ ժողովրդի նկատմամբ մեծ վստահության մասին», - նշել է Լավրովը։
Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է արդար ընտրություն։
«Ինչի՞ միջև եք ընտրում, ինչպե՞ս եք ապրում հիմա, երբ առևտրաշրջանառությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում կազմել է ավելի քան վեց միլիարդ, իսկ մեկ տարվա ընթացքում՝ 12 միլիարդ։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը զարգացել է ԵԱՏՄ-ի հաշվին»,- հավելել է Լավրովը։

Армения развилась за счет ЕАЭС, - МИД РФ
Заявления премьер-министра Армении Николы Пашиняна о том, что референдум о вступлении Армении в ЕС может быть обсужден только после того, как страна подаст заявку и подготовит «дорожную карту», свидетельствуют о его «не столь высокой уверенности» в собственном народе, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью телеканалу РБК.
«На мой взгляд, это не говорит о большой уверенности в армянских избирателях или армянском народе», - отметил Лавров.
По его словам, необходимы честные выборы.
«Что вы выбираете, как вы живете сейчас, когда товарооборот за последние три года составил более шести миллиардов, а за один год - 12 миллиардов? В целом, Армения развилась за счет ЕАЭС», - добавил Лавров.