ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը ունի ներուժ Կազախստան արտահանելու գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանք, մասնավորապես՝ գինի, բանջարեղեն և ձուկ, հայտարարել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, նախարարների հանդիպումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 13-ին Ալմաթիում՝ Եվրասիական տնտեսական միության գյուղատնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստի շրջանակներում:
Պապոյանը և Սապարովը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, փոխադարձ առևտրի աճը, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների և փորձի փոխանակումը:
Բացի այդ, քննարկվել է ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ջրարբիացման համակարգերի, անասնապահության և գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման ոլորտում համագործակցությունը:
Պապոյանը առանձնահատուկ ընդգծել է հայկական գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանքի՝ Կազախստանի շուկա արտահանման հնարավորությունների աճը, այդ թվում՝ գինեգործության, բանջարեղենի և ձկների արտադրանքի:

Армения рассчитывает на рост экспорта вина, овощей и рыбы в Казахстан - министр
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Армения располагает потенциалом для увеличения экспорта в Казахстан сельскохозяйственной и пищевой продукции, в частности вина, плодоовощной и рыбной продукции, заявил министр экономики РА Геворг Папоян:
Как сообщает пресс-служба Минэкономики Армении, встреча министров состоялась 13 августа в Алматы на полях заседания Совета по агропромышленной политике Евразийского экономического союза:
Папоян и Сапаров обсудили возможности расширения сотрудничества в сфере сельского хозяйства, увеличения взаимного товарооборота, реализации совместных инвестиционных программ, а также обмена современными агротехнологиями и опытом:
Кроме того, обсуждалось сотрудничество в области эффективного использования водных ресурсов, ирригационных систем, животноводства и переработки сельскохозяйственной продукции:
Папоян особо отметил потенциал увеличения поставок армянской сельскохозяйственной и пищевой продукции на казахстанский рынок, в том числе винодельческой, плодоовощной и рыбной продукции: