ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը ունի ներուժ Կազախստան արտահանելու գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանք, մասնավորապես՝ գինի, բանջարեղեն և ձուկ, հայտարարել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, նախարարների հանդիպումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 13-ին Ալմաթիում՝ Եվրասիական տնտեսական միության գյուղատնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստի շրջանակներում:
Պապոյանը և Սապարովը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, փոխադարձ առևտրի աճը, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների և փորձի փոխանակումը:
Բացի այդ, քննարկվել է ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ջրարբիացման համակարգերի, անասնապահության և գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման ոլորտում համագործակցությունը:
Պապոյանը առանձնահատուկ ընդգծել է հայկական գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանքի՝ Կազախստանի շուկա արտահանման հնարավորությունների աճը, այդ թվում՝ գինեգործության, բանջարեղենի և ձկների արտադրանքի:

YEREVAN, August 14. /ARKA/. Armenia has the potential to increase exports to Kazakhstan of agricultural and food products, particularly wine, fruits and vegetables, and fish, said the Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan:
According to the press service of the Ministry of Economy of Armenia, the meeting of the ministers took place on August 13 in Almaty during the session of the Council on Agricultural Policy of the Eurasian Economic Union:
Papoyan and Saparov discussed opportunities for expanding cooperation in agriculture, increasing mutual trade turnover, implementing joint investment programs, as well as exchanging modern agro-technologies and experiences:
Additionally, they discussed cooperation in the effective use of water resources, irrigation systems, livestock breeding, and processing of agricultural products:
Papoyan particularly emphasized the potential for increasing supplies of Armenian agricultural and food products to the Kazakh market, including wine, fruits and vegetables, and fish: