Հայաստանը ծրագրում է ձկան արտահանում սկսել Վրաստան, այս մասին փոխանցում է Ալիք մեդիան:
Caspianpost.com լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝ Վրաստանի հետ ձկնամթերքի մատակարարում սկսելու շուրջ բանակցություններն արդեն պատրաստ են։
Կայքի փոխանցմամբ՝ դեսպանատունն ընդգծել է, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Վրաստանի հետ՝ առևտրատնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու նպատակով։
Հայկական կողմի այս մտադրությունը պայմանավորված է «Ռոսսելխոզնադզորի» (Rosselkhoznadzor) որոշմամբ, ըստ որի` հայկական արտադրանքը, նաև ձկան ներմուծումը արգելվել է։
Ռուսաստանը Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծումը հետևողականորեն արգելում է մայիսի վերջից։ Վերջին երկու ամսվա ընթացքում սահմանափակվել է ծաղիկների, թարմ լոլիկի, վարունգի, բադրիջանի, կարտոֆիլի, կանաչեղենի, ելակի, կեռասի, խաղողի, տանձի, սերկևիլի, չրերի, կենդանի ձկան և ալկոհոլի ներմուծումը։ Նաև արգելվել է Ռուսաստանի տարանցմամբ այս ապրանքների փոխադրումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ։
Առաջին սահմանափակումները մտցվել էին Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման ֆոնին, իսկ Փաշինյանի կուսակցության հաղթանակից հետո դրանց թիվը կտրուկ ավելացավ։

News | 2026/08/05 09:01
According to the news website Caspianpost.com, negotiations for supplying fish products to Georgia are already ready.
The site reports that the embassy emphasized that Armenia will continue cooperation with Georgia to expand trade and economic relations.
This intention of the Armenian side is due to the decision of the Rosselkhoznadzor, which banned the import of Armenian products, including fish.
Since the end of May, Russia has been systematically banning the import of various goods from Armenia. In the last two months, imports of flowers, fresh tomatoes, cucumbers, eggplants, potatoes, greens, strawberries, cherries, grapes, pears, plums, dried fruits, live fish, and alcohol have been restricted. The transit of these goods through Russia to the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU) has also been banned.
The first restrictions were introduced against the backdrop of preparations for the parliamentary elections in Armenia on June 7, and after the victory of Pashinyan's party, their number sharply increased.