Հայաստանը ծրագրում է ձկան արտահանում սկսել Վրաստան, այս մասին փոխանցում է Ալիք մեդիան:
Caspianpost.com լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝ Վրաստանի հետ ձկնամթերքի մատակարարում սկսելու շուրջ բանակցություններն արդեն պատրաստ են։
Կայքի փոխանցմամբ՝ դեսպանատունն ընդգծել է, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Վրաստանի հետ՝ առևտրատնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու նպատակով։
Հայկական կողմի այս մտադրությունը պայմանավորված է «Ռոսսելխոզնադզորի» (Rosselkhoznadzor) որոշմամբ, ըստ որի` հայկական արտադրանքը, նաև ձկան ներմուծումը արգելվել է։
Ռուսաստանը Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծումը հետևողականորեն արգելում է մայիսի վերջից։ Վերջին երկու ամսվա ընթացքում սահմանափակվել է ծաղիկների, թարմ լոլիկի, վարունգի, բադրիջանի, կարտոֆիլի, կանաչեղենի, ելակի, կեռասի, խաղողի, տանձի, սերկևիլի, չրերի, կենդանի ձկան և ալկոհոլի ներմուծումը։ Նաև արգելվել է Ռուսաստանի տարանցմամբ այս ապրանքների փոխադրումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ։
Առաջին սահմանափակումները մտցվել էին Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման ֆոնին, իսկ Փաշինյանի կուսակցության հաղթանակից հետո դրանց թիվը կտրուկ ավելացավ։

Армения планирует начать экспорт рыбы в Грузию, сообщает Алик Медиа:
По информации новостного сайта Caspianpost.com, переговоры о поставках рыбной продукции в Грузию уже готовы.
Согласно данным сайта, посольство подчеркнуло, что Армения продолжит сотрудничество с Грузией с целью расширения торгово-экономических отношений.
Это намерение армянской стороны обусловлено решением «Россельхознадзора», согласно которому был запрещен импорт армянской продукции, включая рыбу.
Россия последовательно запрещает импорт различных товаров из Армении с конца мая. За последние два месяца были ограничены поставки цветов, свежих помидоров, огурцов, баклажанов, картофеля, зелени, клубники, вишни, винограда, груши, сливы, сухофруктов, живой рыбы и алкоголя. Также был запрещен транзит этих товаров через Россию в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Первые ограничения были введены на фоне подготовки к парламентским выборам в Армении 7 июня, а после победы партии Пашиняна их число резко возросло.