Հայաստանը նախատեսում է ձկան արտահանում սկսել Վրաստան։ Caspianpost.com լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝ Վրաստանի հետ ձկնամթերքի մատակարարում սկսելու շուրջ բանակցություններն արդեն պատրաստ են։
Դեսպանատունը ընդգծել է, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Վրաստանի հետ՝ առևտրատնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու նպատակով։
Հայկական կողմի այս մտադրությունը պայմանավորված է «Ռոսսելխոզնադզորի» (Rosselkhoznadzor) որոշմամբ, ըստ որի` հայկական արտադրանքը, այդ թվում՝ ձկան ներմուծումը, արգելվել է։
Ռուսաստանը Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծումը հետևողականորեն արգելում է մայիսի վերջից, և վերջին երկու ամսվա ընթացքում սահմանափակվել է բազմաթիվ ապրանքների, այդ թվում՝ ձկան, ներմուծումը։
Առաջին սահմանափակումները մտցվել էին հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման ֆոնին, իսկ Փաշինյանի կուսակցության հաղթանակից հետո դրանց թիվը կտրուկ ավելացավ։

Армения планирует начать экспорт рыбы в Грузию
Армения планирует начать экспорт рыбы в Грузию. По информации новостного сайта Caspianpost.com, переговоры о поставках рыбной продукции с Грузией уже готовы.
Посольство подчеркнуло, что Армения продолжит сотрудничество с Грузией с целью расширения торгово-экономических отношений.
Это намерение армянской стороны обусловлено решением «Россельхознадзора», согласно которому запрещен импорт армянской продукции, включая рыбу.
Россия последовательно запрещает импорт различных товаров из Армении с конца мая, и за последние два месяца были ограничены поставки множества товаров, включая рыбу.
Первые ограничения были введены на фоне подготовки к парламентским выборам 7 июня, а после победы партии Пашиняна их количество резко возросло.