ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանը սեպտեմբերից նախատեսում է սկսել արտահանել ԱՄԷ թարմ մրգեր և բանջարեղեն մինչև 40 տոննա շաբաթական: Համապատասխան Մեմորանդումի մասին կողմերը ստորագրել են հինգշաբթի:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը և Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսին քննարկել են համատեղ ներդրումային նախագծերի իրականացման հնարավորությունները, Հայաստանի արտադրանքի արտահանման ընդլայնումը, ինչպես նաև Հայաստանի արտադրողների և գնորդների ու դիստրիբյուտորների միջև կապերի հաստատումը ԱՄԷ-ում և այլ միջազգային շուկաներում:
Ալշամսին ներկայացրել է Watermelon Ecosystem-ի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններ, սննդի մատակարարներ, արտադրողներ և գյուղացիներ և առաջարկում է թվային լուծումներ գնումների և մատակարարման շղթաների կառավարման համար:
Պապոյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացված ներդրումները, ինչպես նաև միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արտադրական կարողությունները, ընդգծելով փոքր և միջին արտադրողների միջազգային շուկաներին հասանելիության ընդլայնման կարևորությունը:

ЕРЕВАН, 27 августа. /АРКА/. Армения с сентября планирует начать экспортировать в ОАЭ свежие фрукты и овощи в объеме до 40 тонн в неделю. Соответствующий Меморандум о взаимопонимании стороны подписали в четверг.
Как сообщает пресс-служба Минэкономики РА, министр экономики Геворг Папоян и основатель и гендиректор Watermelon Ecosystem Омар Мохаммад Хамдан Абдулла Альшамси обсудили возможности реализации совместных инвестиционных проектов, расширения экспорта армянской продукции, а также установления контактов между армянскими производителями и покупателями и дистрибьюторами в ОАЭ и на других международных рынках.
Альшамси представил деятельность Watermelon Ecosystem, которая объединяет рестораны, поставщиков продуктов питания, производителей и фермеров и предлагает цифровые решения для закупок и управления цепочками поставок.
Папоян представил инвестиции, осуществленные в последние годы в сельскохозяйственный сектор Армении, а также производственные мощности, соответствующие международным стандартам, подчеркнув важность расширения доступа малых и средних производителей к международным рынкам.