ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է օրենքի նախագիծ, որը վերաբերում է «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց IV» վարկային համաձայնագրի վավերացմանը, որը կնքվել է Հայաստանի և գերմանական KfW զարգացման բանկի միջև:
Ավելի վաղ, օգոստոսի 13-ին, կառավարությունը հաստատել է նաև նախագահական հրամանագրի նախագիծ, որը վերաբերում է ԵՄ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի երկրորդ փուլին:
Ըստ որոշման հիմնավորման, 120 միլիոն եվրո վարկային համաձայնագիրը կնքվել է Հայաստանի և KfW բանկի միջև 2026 թվականի մարտի 19-ին:
«Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի շրջանակներում կնքվել են մի շարք վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրեր:
Ծրագրի նպատակն է միացնել Հայաստանի և Վրաստանի էներգետիկ համակարգերը 500/400/220 կՎ բարձրավոլտ փոխարկիչի կայանի միջոցով, որը կտեղակայվի Այրումում, հայ-վրացական սահմանին մոտ:
Ավելի ուշ, էներգիայի փոխանակման հզորությունը կբարձրանա 200 ՄՎտ-ից 350 ՄՎտ-ի, իսկ հետագայում, կախված տարածաշրջանային շուկայում պահանջարկից, մինչև 1050 ՄՎտ:
Նոր օդային էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը կբարձրացնի էլեկտրամատակարարման որակը, կխթանի տարածաշրջանային համագործակցությունը և կստեղծի նախադրյալներ ՍՀՄ երկրների էներգետիկ համակարգերի հետ զուգահեռ աշխատանքի կազմակերպման համար:

Армения намерена увеличить мощность обмена электроэнергией с Грузией до 1050 МВт
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Правительство Армении одобрило законопроект о ратификации кредитного соглашения «Кавказская сеть электропередачи IV» между Арменией и германским Банком развития KfW.
На заседании правительства 13 августа также был одобрен проект указа президента об утверждении грантового соглашения по второму этапу программы ЕС «Кавказская сеть электропередачи».
Как отмечается в обосновании решения, кредитное соглашение объемом 120 млн евро было подписано между Арменией и банка KfW 19 марта 2026 года.
В рамках программы «Кавказская сеть электропередачи» также заключен ряд кредитных и грантовых соглашений.
Цель программы — соединить энергосистемы Армении и Грузии посредством высоковольтной преобразовательной станции постоянного тока напряжением 500/400/220 кВ, которая будет расположена в Айруме, вблизи армяно-грузинской границы.
В результате пропускную способность обмена электроэнергией между Арменией и Грузией планируется увеличить с нынешних 200 МВт до 350 МВт на первом этапе, а в дальнейшем, в зависимости от спроса на региональном рынке, — до 1050 МВт.
Согласно обоснованию, строительство новых воздушных линий электропередачи позволит повысить качество электроснабжения, будет способствовать развитию взаимовыгодного регионального сотрудничества в энергетической сфере.