ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է օրենքի նախագիծ, որը վերաբերում է «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց IV» վարկային համաձայնագրի վավերացմանը, որը կնքվել է Հայաստանի և գերմանական KfW զարգացման բանկի միջև:
Ավելի վաղ, օգոստոսի 13-ին, կառավարությունը հաստատել է նաև նախագահական հրամանագրի նախագիծ, որը վերաբերում է ԵՄ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի երկրորդ փուլին:
Ըստ որոշման հիմնավորման, 120 միլիոն եվրո վարկային համաձայնագիրը կնքվել է Հայաստանի և KfW բանկի միջև 2026 թվականի մարտի 19-ին:
«Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի շրջանակներում կնքվել են մի շարք վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրեր:
Ծրագրի նպատակն է միացնել Հայաստանի և Վրաստանի էներգետիկ համակարգերը 500/400/220 կՎ բարձրավոլտ փոխարկիչի կայանի միջոցով, որը կտեղակայվի Այրումում, հայ-վրացական սահմանին մոտ:
Ավելի ուշ, էներգիայի փոխանակման հզորությունը կբարձրանա 200 ՄՎտ-ից 350 ՄՎտ-ի, իսկ հետագայում, կախված տարածաշրջանային շուկայում պահանջարկից, մինչև 1050 ՄՎտ:
Նոր օդային էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը կբարձրացնի էլեկտրամատակարարման որակը, կխթանի տարածաշրջանային համագործակցությունը և կստեղծի նախադրյալներ ՍՀՄ երկրների էներգետիկ համակարգերի հետ զուգահեռ աշխատանքի կազմակերպման համար:

Armenia plans to increase electricity exchange capacity with Georgia to 1050 MW
YEREVAN, August 14. /ARKA/. The Armenian government has approved a bill to ratify the loan agreement for the "Caucasus Transmission Network IV" between Armenia and the German Development Bank KfW.
During the government meeting on August 13, a presidential decree on the approval of the grant agreement for the second phase of the EU's "Caucasus Transmission Network" program was also approved.
According to the justification for the decision, the loan agreement worth 120 million euros was signed between Armenia and KfW Bank on March 19, 2026.
Within the framework of the "Caucasus Transmission Network" program, a number of loan and grant agreements have also been concluded.
The aim of the program is to connect the energy systems of Armenia and Georgia through a high-voltage direct current converter station with a voltage of 500/400/220 kV, which will be located in Ayrum, near the Armenian-Georgian border.
As a result, the capacity for electricity exchange between Armenia and Georgia is planned to be increased from the current 200 MW to 350 MW in the first phase, and subsequently, depending on regional market demand, to 1050 MW.
According to the justification, the construction of new overhead power lines will improve the quality of electricity supply and will promote the development of mutually beneficial regional cooperation in the energy sector.