Հայաստանը քննարկում է արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները Բենիլյուքսի երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի արտահանման ներուժի ընդլայնման և հայկական արտադրանքի եվրոպական շուկաներ, մասնավորապես, Բենիլյուքսի երկրներ դուրս գալու հնարավորությունները քննարկվել են Հայաստանի տնտեսական նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի և Նիդեռլանդների ձեռնարկությունների գործակալության (CBI) պատվիրակության միջև հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես տեղեկացնում է տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, կողմերը ընդգծել են CBI-ի կողմից հայկական արտադրող և արտահանող չոր մրգերի ընկերություններին տրամադրվող աջակցության ծրագրի ընդլայնման կարևորությունը, ինչը թույլ կտա ավելի շատ հայկական ընկերությունների օգտվել արտահանման զարգացման և նոր շուկաներ դուրս գալու գործիքներից:
Բացի այդ, քննարկվել են արտահանման գործընթացների կազմակերպման հարցեր, 2026 թվականի հոկտեմբերին Նիդեռլանդներում և մեկ այլ եվրոպական երկրում շուկայի ուսումնասիրության առաքելության անցկացումը, ինչպես նաև B2B հանդիպումների կազմակերպումը:
Կողմերը նաև փոխանակվել են կարծիքներով նպատակային շուկաների մասին տեղեկատվության հասանելիության, արտահանողների հնարավորությունների և պատրաստության մակարդակի բարձրացման, պոտենցիալ գործընկերների հայտնաբերման, գործարար կապերի հաստատման և արտահանող ընկերությունների հետ համագործակցության խորացման հարցերով:

ЕРЕВАН, 26 августа. /АРКА/. Возможности сотрудничества по расширению экспортного потенциала Армении и содействию выходу армянской продукции на европейские рынки, в частности в страны Бенилюкса обсуждены на встрече замминистра экономики Армении Анушик Аветян с делегацией Агентства предпринимательства Нидерландов (CBI).
Как сообщает пресс-служба Минэкономики, стороны подчеркнули важность расширения программы поддержки, оказываемой CBI армянским компаниям-производителям и экспортерам сухофруктов, что позволит большему числу армянских компаний воспользоваться инструментами развития экспорта и выхода на новые рынки.
Кроме того, были обсуждены вопросы организации экспортных процессов, проведения запланированной на октябрь 2026 года миссии по изучению рынка в Нидерландах и еще одной европейской стране, а также проведения в ее рамках B2B-встреч.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам доступности информации о целевых рынках, повышения возможностей и уровня готовности экспортеров, выявления потенциальных партнеров, установления деловых связей, а также дальнейшего углубления сотрудничества с компаниями-экспортерами.