Հայաստանը քննարկում է արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները Բենիլյուքսի երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի արտահանման ներուժի ընդլայնման և հայկական արտադրանքի եվրոպական շուկաներ, մասնավորապես, Բենիլյուքսի երկրներ դուրս գալու հնարավորությունները քննարկվել են Հայաստանի տնտեսական նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի և Նիդեռլանդների ձեռնարկությունների գործակալության (CBI) պատվիրակության միջև հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես տեղեկացնում է տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, կողմերը ընդգծել են CBI-ի կողմից հայկական արտադրող և արտահանող չոր մրգերի ընկերություններին տրամադրվող աջակցության ծրագրի ընդլայնման կարևորությունը, ինչը թույլ կտա ավելի շատ հայկական ընկերությունների օգտվել արտահանման զարգացման և նոր շուկաներ դուրս գալու գործիքներից:
Բացի այդ, քննարկվել են արտահանման գործընթացների կազմակերպման հարցեր, 2026 թվականի հոկտեմբերին Նիդեռլանդներում և մեկ այլ եվրոպական երկրում շուկայի ուսումնասիրության առաքելության անցկացումը, ինչպես նաև B2B հանդիպումների կազմակերպումը:
Կողմերը նաև փոխանակվել են կարծիքներով նպատակային շուկաների մասին տեղեկատվության հասանելիության, արտահանողների հնարավորությունների և պատրաստության մակարդակի բարձրացման, պոտենցիալ գործընկերների հայտնաբերման, գործարար կապերի հաստատման և արտահանող ընկերությունների հետ համագործակցության խորացման հարցերով:

Armenia Considers Opportunities for Exporting Products to Benelux Countries
YEREVAN, August 26. /ARKA/. Opportunities for cooperation to expand Armenia's export potential and facilitate the entry of Armenian products into European markets, particularly the Benelux countries, were discussed at a meeting between Armenia's Deputy Minister of Economy Anushik Avetyan and a delegation from the Netherlands Enterprise Agency (CBI).
According to the press service of the Ministry of Economy, the parties emphasized the importance of expanding the support program provided by CBI to Armenian producers and exporters of dried fruits, which will allow more Armenian companies to take advantage of export development tools and enter new markets.
Additionally, issues related to organizing export processes, conducting a planned market study mission in the Netherlands and another European country in October 2026, as well as holding B2B meetings within its framework were discussed.
The parties also exchanged views on the accessibility of information about target markets, enhancing the capabilities and readiness levels of exporters, identifying potential partners, establishing business connections, and further deepening cooperation with exporting companies.