«Մինչև բոլորովին վերջերս մենք խոսում էինք, որ Հայաստանն ունի էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ: Հիմա մենք պիտի խոսենք այն մասին, որ Հայաստանը կարող է ունենալ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկ, որովհետև մեծ տեմպերով զարգանում են ԱԲ գործարանները, իսկ ԱԲ գործարանները մեր պատկերացումներից անդին ծավալներով էլեկտրաէներգիա են սպառում»:
Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին՝ կապված Հայաստան ադրբեջանցի մասնագետների գալու հետ, որոնք ուսումնասիրել են ՀՀ տարածքով էլեկտրահաղորդման գծի անցկացման հնարավորությունը:
«Այս պահի դրությամբ, բնականաբար, մեր մեծ իրադրության մեջ բան չի փոխվել, բայց այն պլանները, որ մասնավորապես ներդրողներն ունեն ՀՀ-ում ԱԲ ոլորտում նոր գործարաններ կառուցելու առումով, մեզ ստիպում են մտածել, որ մենք մեր էներգետիկ ռազմավարությունները պետք է նորից վերանայենք, որպեսզի այս նոր պայմաններին և ակնկալիքներին համապատասխան կարողություններ ունենանք: Բայց ընդհանուր առմամբ ուզում եմ ասել, որ մեր ռազմավարությունն էներգետիկ 100-տոկոսանոց անկախությունն է»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ Հայաստանն ունի արևային և կուտակիչ կայանների զարգացման ռեսուրսներ:
Ըստ վարչապետի՝ սա չի նշանակում, որ մենք էլեկտրաէներգիայի միջազգային առևտրից դուրս ենք մնալու. «Երբեմն կարող ենք մենք արտահանել, երբեմն՝ ներկրել, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ կարող ենք ունենալ գործընկերություն, գործակցություն, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիա արտահանելու և ներմուծելու մասով, ինչպես մնացած բոլոր երկրների հետ՝ Թուրքիայի հետ, ԻԻՀ-ի հետ, Վրաստանի հետ և այդպես շարունակ»:

«Совсем недавно мы говорили о том, что в Армении есть избыток электроэнергии. Теперь мы должны говорить о том, что Армения может столкнуться с потребностью в электроэнергии, потому что АБ заводы развиваются с большой скоростью, а АБ заводы потребляют электроэнергию в объемах, превышающих наши представления»:
Об этом на пресс-конференции заявил премьер-министр Никол Пашинян, комментируя заявления президента Азербайджана о приезде азербайджанских специалистов в Армению для изучения возможности прокладки линии электропередачи через территорию Армении:
«На данный момент, естественно, в нашей большой ситуации ничего не изменилось, но планы, которые, в частности, инвесторы имеют в отношении строительства новых заводов в АБ секторе в Армении, заставляют нас задуматься о том, что мы должны пересмотреть наши энергетические стратегии, чтобы иметь возможности, соответствующие этим новым условиям и ожиданиям. Но в целом хочу сказать, что наша стратегия — это 100% энергетическая независимость», — сказал он, отметив, что Армения имеет ресурсы для развития солнечных и накопительных станций:
По словам премьер-министра, это не означает, что мы выйдем из международной торговли электроэнергией. «Иногда мы можем экспортировать, иногда импортировать, в том числе с Азербайджаном мы можем иметь партнерство, сотрудничество, включая экспорт и импорт электроэнергии, как и со всеми другими странами — с Турцией, Ираном, Грузией и так далее»: