ԵՐԵՎԱՆ, 13 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը ցանկանում է բարեկամաբար լուծել Ռուսաստանի հետ երկաթուղու հարցը և չդիմել կտրուկ քայլերի, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մեկնաբանելով «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կողմից Հարավային երկաթուղու концեսիոն կառավարման թեման:
Նրա խոսքով, նման մոտեցումը ենթադրում է փոխադարձ Verständnis և միմյանց շահերի հաշվի առնում, ինչպես նաև պատրաստակամություն գնալ կոմպրոմիսների:
«Այդ կոմպրոմիսներից մեկը կարող է լինել «Ռուսական երկաթուղիների» կողմից երկաթուղու концեսիայի իրավունքի վաճառքը: Այս վաճառքը կարող է լինել ամբողջական կամ մասնակի, այսինքն՝ հնարավոր են որոշակի բաժնետոմսային կոնֆիգուրացիաներ, որոնք չեն խանգարում Հայաստանի միջազգային տրանսպորտային ցանցին ինտեգրվել», — ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը ընդգծեց, որ չի տեսնում խնդիր, որ Հայաստանի երկաթուղին գտնվում է ռուսական ընկերության կառավարման տակ, և որ հարգանքով և հասկանալով վերաբերվում է Ռուսաստանի շահերին: Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, ստեղծված իրավիճակը խոչընդոտում է երկրի միջազգային երկաթուղային ցանցին ինտեգրման պատմական հնարավորությանը:
«Մենք հասկանում ենք, որ պատճառը այն է, որ մեր երկաթուղին գտնվում է ռուսական концեսիայի տակ: Մեր խնդիրն այն չէ, որ Ռուսաստանն է, մեր խնդիրն է՝ ստեղծված իրավիճակը», — ընդգծեց վարչապետը:
Նա ավելացրեց, որ կոնցեպտուալ մակարդակում քննարկվում են տարբեր մոդելներ, քանի որ ուղղակի պայմանագրի լուծումը բարեկամական քայլ չէ:
«Բարեկամական տարբերակը կլիներ, եթե մեր ռուս գործընկերները վաճառեին концեսիոն իրավունքը երրորդ կողմին նորմալ շուկայական գներով: Մասնագետները արդեն նշում են գումարներ, օբյեկտիվորեն գնահատելով, թե որքան դա կարող է արժենալ, և խոսքը բավականին նշանակալի գումարի մասին է», — ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ այդ տարբերակը, հնարավոր է, ռուս գործընկերներին չի գոհացնում:
Վարչապետը նաև թույլ տվեց լիցենզիայի բաժանման հնարավորությունը երկու մասի, քանի որ այժմ երկաթուղին, ենթակառուցվածքը և ենթակառուցվածքի օգտագործումը միացված են մեկ փաթեթում:
«Կատարվում է աշխատանք, որպեսզի հասկանալ, որտեղ է այն կետը, որտեղ մենք կարող ենք գտնել այս բարեկամական լուծումը», — ասաց Փաշինյանը:

Армения надеется решить вопрос железной дороги с Россией по-дружески — Пашинян
ЕРЕВАН, 13 августа. /АРКА/. Армения хочет решить вопрос железной дороги с Россией в дружественном ключе и не прибегать к резким шагам, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, комментируя тему концессионного управления ЮКЖД со стороны компании «Российские железные дороги».
По его словам, такой подход предполагает взаимное понимание и учет интересов друг друга, а также готовность идти на компромиссы.
«Одним из таких компромиссов может быть продажа «Российскими железными дорогами» права на концессию желдороги. При этом продажа может быть полной или частичной, то есть возможны определенные акционерные конфигурации с таким распределением долей, которое не препятствовало бы этой исторической возможности Армении интегрироваться в международную транспортную сеть», — сказал Пашинян на брифинге в четверг.
Премьер подчеркнул, что он не видит проблемы с тем, что железная дорога Армении находится под управлением российской компании, и что он с уважением и пониманием относится к интересам РФ. Вместе с тем, по его словам, сложившаяся ситуация препятствует исторической возможности страны интегрироваться в международную железнодорожную сеть. Пашинян пояснил, что участники международного логистического рынка не проявляют инвестиционного интереса к соответствующему участку и стараются избегать этой темы.
«Мы понимаем, что причина заключается в том, что наша железная дорога находится в российской концессии. Наша проблема не с Россией, наша проблема — в сложившейся ситуации», — подчеркнул премьер.
Он добавил, что на концептуальном уровне обсуждаются различные модели, поскольку прямое расторжение договора не является дружественным шагом.
«Дружественным вариантом было бы, если бы наши российские партнеры продали концессионное право третьей стороне по нормальной рыночной цене. Эксперты уже называют суммы, объективно оценивая, сколько это может стоить, и речь идет о довольно значительной сумме с учетом текущей ситуации», — сказал Пашинян, отметив, что такой вариант, возможно, не вполне устраивает российских партнеров.
По его словам, с экспертами обсуждаются и другие альтернативные варианты, в частности модель управления, при которой одна доля будет сохранена, а другая — отчуждена таким образом, чтобы сохранилась миноритарная доля.
Премьер также допустил возможность разделения лицензии на две части, поскольку сейчас железная дорога, инфраструктура и использование инфраструктуры объединены в одном пакете.
«Ведется работа, чтобы понять, где находится та точка, в которой мы сможем найти это дружественное решение», — сказал Пашинян.