Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս կգա՞․ ինչ վիճակում են հայ-ռուսական հարաբերությունները
«Հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա է խորքային ճգնաժամ, իսկ երկկողմ կապերն այսօր գտնվում են աննախադեպ ցածր մակարդակի վրա»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ պնդումներին ու ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի արձագանքին դրան։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի անմիջական արձագանքը Փաշինյանի ելույթին, քաղաքագետի գնահատմամբ, փաստում է երկու երկրների հարաբերություններում առկա լուրջ խնդիրների մասին։
«Կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագրի «Արտաքին քաղաքականություն և անվտանգություն» բաժինը վկայում է Հայաստանը ռուսական ինտեգրացիոն նախագծերից, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից, հետևողականորեն դուրս բերելու ստրատեգիական կուրսի մասին»,- նշեց Սուրենյանցը։
Անդրադառնալով այն տեսակետներին, թե Ռուսաստանը վերջնականապես հեռանում է Հարավային Կովկասից, Սուրենյանցը դրանք որակեց հակագիտական։
«Արևելյան Եվրոպայում և ուկրաինական ճակատում մեծ ռեսուրսների կենտրոնացումը ժամանակավորապես նվազեցրել է ՌԴ ակտիվությունը տարածաշրջանում, սակայն պատմական փորձը, մասնավորապես 1918 թվականի կամ 1990-ականների սկզբի իրադարձությունները, ցույց են տալիս, որ նման աշխարհաքաղաքական նահանջներին անպայման հաջորդում է վերադարձը»,- նշեց քաղաքագետը։
Ստեղծված ճգնաժամը, ըստ Սուրենյանցի, սակայն, վնասներ է հասցնում երկու կողմերին էլ։
«Ռուսաստանը կրում է ռեպուտացիոն լուրջ կորուստներ և տարածաշրջանային ազդեցության թուլացում, իսկ Հայաստանի համար արտաքին քաղաքական կուրսի կտրուկ փոփոխությունը կարող է հանգեցնել տնտեսության մինչև 20 տոկոսով կրճատման և անվտանգային անդառնալի հետևանքների»,- եզրափակեց Սուրենյանցը։

Выходит ли Армения из ОДКБ? Каковы отношения Армении и России
«В армяно-российских отношениях существует глубокий кризис, и двусторонние связи сегодня находятся на беспрецедентно низком уровне», - отметил политолог Сурен Суренянц в беседе с Panorama.am, комментируя заявления Пашиняна по ОДКБ и реакцию пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова на это.
Прямая реакция пресс-секретаря президента РФ на выступление Пашиняна, по оценке политолога, свидетельствует о серьезных проблемах в отношениях двух стран.
«Раздел «Внешняя политика и безопасность» программы правительства на 2026-2031 годы свидетельствует о стратегическом курсе Армении, последовательно выводящей себя из российских интеграционных проектов, включая ОДКБ и ЕАЭС», - отметил Суренянц.
Комментируя мнения о том, что Россия окончательно уходит из Южного Кавказа, Суренянц назвал их антинаучными.
«Сосредоточение больших ресурсов на восточной Европе и украинском фронте временно снизило активность РФ в регионе, однако исторический опыт, в частности события 1918 года или начало 1990-х, показывает, что таким геополитическим отступлениям непременно следует возвращение», - отметил политолог.
Созданный кризис, по словам Суренянца, наносит ущерб обеим сторонам.
«Россия несет серьезные репутационные потери и ослабление регионального влияния, а резкое изменение внешнеполитического курса Армении может привести к сокращению экономики на 20 процентов и необратимым последствиям для безопасности», - заключил Суренянц.