Վице-պրեմիեր Մгер Գրիգորյանը հանդիպել է Կազախստանի փոխվարչապետ, արհեստական բանականության և թվային զարգացման նախարար Ժասլան Մադիևի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները թվայնացման, արհեստական բանականության, տվյալների մշակման կենտրոնների և այլ ոլորտներում:
Նրանք ընդգծել են համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը առաջատար համաշխարհային կազմակերպությունների հետ: Հիշեցնենք, որ այս заводը հանդիսանում է արհեստական բանականության առաջադեմ հաշվարկային ենթակառուցվածք, որը նախատեսված է արհեստական բանականության մոդելների ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև լայնածավալ և բարդ հաշվարկային խնդիրների լուծման համար:
Առաջին փուլում, որը գտնվում է Ռազդանի մոտ, նախատեսվում է տեղադրել ավելի քան 6000 NVIDIA Blackwell GPU, որոնք ունեն մոտ 18 ՄՎտ հզորություն: Մեգապրոյեկտի առաջին փուլին ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն դոլար:
Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է զգալիորեն ընդլայնել հաշվարկային կարողությունները ենթակառուցվածքի՝ նոր սերնդի NVIDIA Vera Rubin GPU-ներով, ձևավորելով զարգացող շուկաների մեջ ամենամեծ արհեստական բանականության հաշվարկային կարողությունների կլաստերներից մեկը:

Вице-премьер Армении Мгер Григорян встретился с вице-премьером Казахстана, министром искусственного интеллекта и цифрового развития Жасланом Мадиевым. На встрече обсуждались перспективы сотрудничества двух стран в сферах цифровизации, искусственного интеллекта, центров обработки данных и других направлений.
Стороны подчеркнули важность реализации совместных проектов с ведущими мировыми организациями. Напомним, что данный завод представляет собой передовую вычислительную инфраструктуру искусственного интеллекта, предназначенную для обучения и запуска ИИ-моделей, а также для выполнения масштабных и сложных вычислительных задач.
Первый этап завода, расположенного вблизи Раздана, планируется оснастить более чем 6000 GPU NVIDIA Blackwell мощностью около 18 МВт. Объем инвестиций на первом этапе мегапроекта составляет $500 млн.
На последующих этапах проекта предусматривается существенно расширить вычислительные мощности инфраструктуры за счет оснащения ее GPU нового поколения NVIDIA Vera Rubin, сформировав тем самым один из крупнейших на развивающихся рынках кластеров передовых вычислительных мощностей ИИ.