Հայաստանը և Կազախստանը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/08/17 01:01
Գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները քննարկվել են
Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Կազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարբեկ Սապարովի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ավելացումը, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների և փորձի փոխանակումը:
Պապոյանը նշել է, որ կա մեծ պոտենցիալ Հայաստանի գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանքի, մասնավորապես, գինեգործության, պտղաբույսերի և ձկնաբուծության արտահանման համար Կազախստան:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և Կազախստանի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 48.5 մլն դոլար, ինչը 16.3%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Սակայն արտահանումը նվազել է 35.2%-ով՝ հասնելով 19.9 մլն դոլարի, իսկ ներմուծումը աճել է 2.6 անգամ՝ կազմելով 28.6 մլն դոլար:

Armenia and Kazakhstan Discussed Opportunities for Expanding Cooperation in Agriculture
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met with the Minister of Agriculture of Kazakhstan, Aidarbek Saparov. The parties discussed opportunities for expanding cooperation in agriculture, increasing mutual trade turnover, implementing joint investment programs, and exchanging modern agrotechnologies and experiences.
Papoyan pointed out the potential for increasing the export of Armenian agricultural and food products, particularly winemaking, horticultural, and fishery products, to Kazakhstan.
According to the data from the Statistical Committee of Armenia, the foreign trade turnover between Armenia and Kazakhstan in the first half of 2026 amounted to $48.5 million, which exceeds last year's figure by 16.3%. However, exports decreased by 35.2% to $19.9 million, against a backdrop of a 2.6-fold increase in imports to $28.6 million.