Հայաստանը և Կազախստանը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/08/17 01:01
Գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները քննարկվել են
Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Կազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարբեկ Սապարովի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ավելացումը, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների և փորձի փոխանակումը:
Պապոյանը նշել է, որ կա մեծ պոտենցիալ Հայաստանի գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանքի, մասնավորապես, գինեգործության, պտղաբույսերի և ձկնաբուծության արտահանման համար Կազախստան:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և Կազախստանի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 48.5 մլն դոլար, ինչը 16.3%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Սակայն արտահանումը նվազել է 35.2%-ով՝ հասնելով 19.9 մլն դոլարի, իսկ ներմուծումը աճել է 2.6 անգամ՝ կազմելով 28.6 մլն դոլար:

Армения и Казахстан обсудили возможности расширения сотрудничества в сфере сельского хозяйства
Министр экономики Армении Геворг Папоян провел встречу с министром сельского хозяйства Казахстана Айдарбеком Сапаровым. Стороны обсудили возможности расширения сотрудничества в сфере сельского хозяйства, увеличения взаимного товарооборота, реализации совместных инвестиционных программ, обмена современными агротехнологиями и опытом.
Папоян отметил, что существует потенциал для увеличения экспорта армянской сельскохозяйственной и продовольственной продукции, в частности винодельческой, плодоовощной и рыбной продукции, в Казахстан.
Согласно данным Статкомитета РА, внешнеторговый оборот между Арменией и Казахстаном в первом полугодии 2026 года составил 48.5 млн долларов, что превышает показатель годовой давности на 16.3%. Однако экспорт сократился на 35.2% до 19.9 млн долларов, на фоне роста импорта в 2.6 раза до 28.6 млн долларов.