Հայաստանը և Չեխիան ուսումնասիրում են ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/08/19 10:05
Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահը հանդիպել է Չեխիայի դեսպանի հետ
Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Գալամկարյանը և Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Պետր Պիրունչիկը հանդիպել են Երևանում, որտեղ քննարկել են ջրային ռեսուրսների կառավարման, ջրամբարների կառուցման և ջրահեռացման համակարգերի մոդեռնիզացման ծրագրերը:
Գալամկարյանը նշել է, որ արդյունավետ ջրային կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացումը և մոդեռնիզացումը հանդիսանում են Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները:
Նա ներկայացրել է մոտ 25 ջրամբարների կառուցման ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել հաջորդ 10-15 տարիների ընթացքում:
Չեխական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրել փորձագիտական աջակցություն և ներկայացնել տեխնոլոգիական լուծումներ:

Председатель водного комитета Армении Арамазд Галамкарян и посол Чехии в Республике Петр Пирунчик на встрече в Ереване обсудили реализуемые и планируемые программы в области управления водными ресурсами, строительства водохранилищ и очистки сточных вод в Армении, а также возможности расширения армяно-чешского сотрудничества в этом направлении.
Галамкарян отметил, что эффективное управление водными ресурсами, развитие и модернизация инфраструктуры входят в число приоритетов армянского правительства.
Он представил программы строительства около 25 водохранилищ в ближайшие 10-15 лет и затронул также строительство Капского водохранилища.
Чешская сторона выразила готовность оказать экспертную помощь и представить технологические решения.