Հայաստանը և Չեխիան ուսումնասիրում են ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/08/19 10:05
Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահը հանդիպել է Չեխիայի դեսպանի հետ
Հայաստանի ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Գալամկարյանը և Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Պետր Պիրունչիկը հանդիպել են Երևանում, որտեղ քննարկել են ջրային ռեսուրսների կառավարման, ջրամբարների կառուցման և ջրահեռացման համակարգերի մոդեռնիզացման ծրագրերը:
Գալամկարյանը նշել է, որ արդյունավետ ջրային կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացումը և մոդեռնիզացումը հանդիսանում են Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները:
Նա ներկայացրել է մոտ 25 ջրամբարների կառուցման ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել հաջորդ 10-15 տարիների ընթացքում:
Չեխական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրել փորձագիտական աջակցություն և ներկայացնել տեխնոլոգիական լուծումներ:

Armenia and Czech Republic Explore Cooperation in Water Resource Management
The Chairman of Armenia's Water Committee, Aramazd Galamkaryan, and the Czech Ambassador to Armenia, Petr Piruncik, met in Yerevan to discuss ongoing and planned programs in water resource management, construction of reservoirs, and wastewater treatment in Armenia, as well as opportunities for expanding Armenian-Czech cooperation in this area.
Galakaryan emphasized that effective water resource management, infrastructure development, and modernization are among the priorities of the Armenian government.
He presented plans for the construction of approximately 25 reservoirs over the next 10-15 years, including the construction of the Kap reservoir.
The Czech side expressed readiness to provide expert assistance and present technological solutions.