Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում առաջատար է բեռների և ուղևորների փոխադրումների աճի տեմպերով
Հայաստանը 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով ցուցաբերել է բեռների և ուղևորների փոխադրումների ամենաբարձր աճի տեմպերը ԵԱՏՄ երկրների շարքում:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին ուղևորափոխադրումները Հայաստանում աճել են 7.3%-ով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Համեմատության համար, Բելառուսում աճը կազմել է 7.2%, Ղազախստանում՝ 5.1%, Ղրղզստանում՝ 4.9%. Ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ում ուղևորափոխադրումները աճել են 0.5%-ով:
Հայաստանը նաև առաջատար է բեռների փոխադրումների աճի տեմպերով: Առաջին կիսամյակում բեռների ծավալը հանրապետությունում աճել է 12.1%-ով: Ղրղզստանում բեռների փոխադրումների աճը կազմել է 3.1%, Ղազախստանում՝ 2%, Բելառուսում՝ 1.5%:
Ռուսաստանում 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին արձանագրվել է նվազում. ուղևորափոխադրումները նվազել են 0.9%-ով, բեռների փոխադրումները՝ 0.6%-ով:

Армения лидирует в ЕАЭС по темпам роста грузооборота и пассажирооборота
Армения по итогам первого полугодия 2026 года продемонстрировала самые высокие темпы роста грузооборота и пассажирооборота среди стран Евразийского экономического союза.
Как свидетельствуют данные Евразийской экономической комиссии, в январе–июне 2026 года пассажирооборот в Армении увеличился на 7,3% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Для сравнения, в Беларуси рост составил 7,2%, Казахстане — 5,1%, Кыргызстане — 4,9%. В целом по ЕАЭС пассажирооборот увеличился на 0,5%.
Армения также лидирует по темпам роста грузооборота. В первом полугодии их объем в республике увеличился на 12,1%. В Кыргызстане рост грузовых перевозок составил 3,1%, Казахстане — 2%, Беларуси — 1,5%.
У России за январь–июнь 2026 года зафиксировано снижение: пассажирооборот — на 0,9%; грузооборот — на 0,6%.