Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում կկորցնի 25-27% արտահանումից
Հայաստանի արտահանման ծավալները կարող են կրճատվել 25-27%՝ եթե երկիրը դուրս գա Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ): Այս մասին հայտնել է Պ.Ա. Ստոլիպինի անվան տնտեսական աճի ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Անտոն Սվիրիդենկոն:
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանը կորցնի ազատ առևտրի հնարավորությունը ԵԱՏՄ-ի հետ, ապա դա կհանգեցնի նաև աշխատուժի ազատ տեղաշարժի կորուստի: «Հայաստանի քաղաքացիները, հավանաբար, ստիպված կլինեն աշխատելու համար ստանալ աշխատանքային թույլտվություններ, այլ ոչ թե ներկայիս կարգով, երբ կարող են աշխատել ցանկացած երկրում առանց լրացուցիչ թույլտվությունների», - նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին հայտարարել էր, որ Հայաստանը մոտ ապագայում կսկսի Եվրամիություն անդամակցության հայտ ներկայացնելու գործընթացը:

Expert: Armenia could lose 25-27% of exports if it exits EAEU trade agreements
Armenia's export volumes could decrease by 25-27% if the country exits the Eurasian Economic Union (EAEU). This was stated by Anton Sviridenko, the executive director of the P.A. Stolypin Institute for Economic Growth:
He noted that if Armenia loses the opportunity for free trade with the EAEU, it will also lose a significant resource such as the free movement of labor. “Armenian citizens will likely need to obtain work permits to work here, rather than being able to work in any country without additional permits as they currently do in the EAEU,” he explained:
It is worth noting that Prime Minister Nikol Pashinyan previously stated that Armenia will soon begin the process of applying for EU membership.