Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում կկորցնի 25-27% արտահանումից
Հայաստանի արտահանման ծավալները կարող են կրճատվել 25-27%՝ եթե երկիրը դուրս գա Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ): Այս մասին հայտնել է Պ.Ա. Ստոլիպինի անվան տնտեսական աճի ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Անտոն Սվիրիդենկոն:
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանը կորցնի ազատ առևտրի հնարավորությունը ԵԱՏՄ-ի հետ, ապա դա կհանգեցնի նաև աշխատուժի ազատ տեղաշարժի կորուստի: «Հայաստանի քաղաքացիները, հավանաբար, ստիպված կլինեն աշխատելու համար ստանալ աշխատանքային թույլտվություններ, այլ ոչ թե ներկայիս կարգով, երբ կարող են աշխատել ցանկացած երկրում առանց լրացուցիչ թույլտվությունների», - նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին հայտարարել էր, որ Հայաստանը մոտ ապագայում կսկսի Եվրամիություն անդամակցության հայտ ներկայացնելու գործընթացը:

Экспорт Армении может сократиться на 25-27%, если страна выйдет из соглашений о свободной торговле с ЕАЭС. Об этом сообщил исполнительный директор Института экономики роста им. П. А. Столыпина Антон Свириденко:
По его словам, если Армения потеряет возможность свободной торговли с ЕАЭС, это также приведет к утрате такого важного ресурса, как свободное перемещение рабочей силы. «Гражданам Армении, вероятно, придется получать разрешения на работу, а не работать в режиме, как сейчас в ЕАЭС, когда можно работать в любой стране без дополнительных разрешений», - пояснил он:
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что Армения в ближайшее время начнет процесс подачи заявки на членство в Евросоюз.