Հայաստանը նախատեսում է ԱՄԷ արտահանել մինչև 40 տոննա թարմ մրգեր և բանջարեղեն շաբաթական: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Արտահանման պայմանավորվածությունը հաստատվել է օգոստոսի 27-ին, երբ ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը և Watermelon Ecosystem ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմեդ Համդան Ալշամսին ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր:
Օմար Ալշամսին ներկայացրել է Watermelon Ecosystem-ի գործունեությունը, որը ԱՄԷ-ում միավորում է ռեստորաններ, մթերքի մատակարարներ, արտադրողներ և ֆերմերներ, առաջարկելով թվային լուծումներ գնումների և մատակարարման շղթաների կառավարման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումների ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնումը:
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի գյուղատնտեսական ոլորտում կատարված ներդրումները և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արտադրական կարողությունները:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կտա կազմակերպել երկարաժամկետ և կայուն արտահանում թարմ մրգերի և բանջարեղենի:

Армения планирует экспортировать в ОАЭ до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики РА.
Договоренность о поставках была зафиксирована в меморандуме, подписанном 27 августа министром экономики РА Геворгом Папояном и основателем и исполнительным директором компании Watermelon Ecosystem Омаром Мохаммедом Хамданом Альшамси.
Омар Альшамси представил деятельность платформы Watermelon Ecosystem, основанной в ОАЭ, которая объединяет рестораны, поставщиков продуктов питания, производителей и фермеров, предлагая цифровые решения для закупок и управления цепочками поставок.
В ходе встречи обсуждались возможности реализации программ сотрудничества и инвестиций, расширения экспортных возможностей для армянской продукции, а также установления контактов между армянскими производителями, покупателями и дистрибьюторами в ОАЭ и на других международных рынках.
Геворг Папоян представил инвестиции, сделанные в сельскохозяйственный сектор Армении в последние годы, и производственные мощности, соответствующие международным стандартам, подчеркнув важность расширения доступа на международные рынки, особенно для малых и средних производителей.
В конце встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между сторонами, который создаст возможность для организации долгосрочного и устойчивого экспорта свежих фруктов и овощей из Армении.