Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ չեն սահմանափակելու ռուսական քաղաքացիների մուտքը Հայաստան, եթե Ռուսաստանում նոր զորակոչ սկսվի: Ալեն Սիմոնյանը, Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, այս մասին ասել է Dozhd-ին:
Սիմոնյանին հարցրել են, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է ընդունել ռուսներին, ովքեր ցանկանում են խուսափել ռազմի դաշտից:
«Սահմանին ոչ ոք չի հարցնելու, թե ինչու են եկել այստեղ: Ինչպես գիտեք, ռուսաստանցիները կարող են գալ Հայաստան առանց միջազգային անձնագրի: Ես կարող եմ ռուսներին միայն մեկ բան ասել. «Բարի գալուստ Հայաստան»: Այստեղ մենք սիրում և հարգում ենք բոլորին: Նրանք այստեղ կգտնեն այն ամենը, ինչ փնտրում էին, երբ եկել էին Հայաստան: Եվ նրանք կվերադառնան Ռուսաստան, երբ դա հարմար կլինի նրանց համար: Հայաստանը չի ստեղծի որևէ խոչընդոտ, և անհրաժեշտության դեպքում, կօգնի», - ասել է Սիմոնյանը:
Վերջին ամիսներին տարբեր աղբյուրներ հրապարակել են տեղեկություններ նոր զորակոչի հնարավորության մասին Ռուսաստանում: Սակայն Կրեմլը օգոստոսի 25-ին տեղեկությունները նոր զորակոչի մասին անվանել է «տեղեկատվական կեղծիքներ»: Միևնույն ժամանակ, 2022 թվականի սեպտեմբերի մասնակի զորակոչի հայտարարությունից առաջ, ռուսական իշխանությունները նույնպես հերքել էին, որ պատրաստություններ են ընթանում:

Армянские власти заявили, что не будут ограничивать въезд российских граждан, желающих поехать в Армению в случае новой мобилизации в России. Аллен Симонян, секретарь Совета безопасности Армении, сообщил об этом в интервью Dozhd.
Симонян ответил на вопрос о том, готова ли Армения принимать россиян, стремящихся избежать отправки на фронт.
«На границе никто не будет спрашивать, зачем кто-то сюда приехал. Как вы знаете, граждане России могут приезжать в Армению без международного паспорта. Я могу сказать россиянам только одно: «Добро пожаловать в Армению». Здесь мы любим и уважаем всех. Они найдут здесь все, что искали, когда приехали в Армению. И они вернутся в Россию, когда им будет удобно. Армения не создаст никаких препятствий, и, если необходимо, поможет», - сказал Симонян.
В последние месяцы различные источники публиковали сообщения о возможности новой мобилизации в России. Однако Кремль 25 августа назвал сообщения о новой мобилизации «информационными фейками». В то же время, перед объявлением о частичной мобилизации в сентябре 2022 года, российские власти также отрицали, что ведутся подготовительные работы.