Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 20 օգոստոսի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստանը առաջարկում է ռուս գործընկերներին տեղում ստուգել հայկական ապրանքների որակը: Նա նշել է, որ եթե խնդիրներ կան, ապա պետք է միասին լուծել դրանք:
«Եթե նույնիսկ հիմա կամ մեկ ժամ հետո ռուսական շուկան բացվի հայկական ապրանքների համար, ապա բազմազանացման գործընթացը շարունակվելու է»,- ասել է Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի կեսերից Ռուսաստանը սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից մատակարարվող բանջարեղենի, մրգերի, ծաղիկների, ձկների, ալկոհոլի և կաթնամթերքի ներմուծման վրա:
Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) հայտարարում է, որ հայկական ապրանքների նկատմամբ կան համակարգային խախտումներ, որոնք կապված են կենդանիների առողջության նորմերի և ապրանքների հետագծելիության թույլ համակարգի հետ:
Երևանը պետք է ներկայացնի խախտումների հետաքննության արդյունքները, ստուգումների հաշվետվությունը և խնդիրների վերացման հստակ պլանը՝ արտահանումը վերականգնելու համար:
Սահմանափակումները համընկնում են Հայաստանի քաղաքական լարվածության և Եվրոպական Միության հետ մոտեցման գործընթացի հետ:
Փաշինյանը խոստացել է աջակցել տուժած ֆերմերներին փոխհատուցումներով և նպատակադրված է արտահանումը բազմազանացնել այլ շուկաներում:

Армения предлагает российским партнерам на месте проверить качество армянских товаров - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 20 августа на пресс-брифинге заявил, что Армения предлагает российским партнерам на месте проверить качество армянских товаров. Он отметил, что если действительно имеются проблемы, то необходимо совместно их решать.
«Чем это все закончится? А закончится оно диверсификацией. Если даже сейчас или час спустя российский рынок откроется для армянских товаров, процесс диверсификации будет продолжен», - заявил премьер-министр.
Напомним, что с середины 2026 года Россия ограничила ввоз овощей, фруктов, цветов, рыбы, алкоголя и молочной продукции из Армении. Россельхознадзор заявляет о систематических нарушениях ветеринарных норм и слабой системе прослеживаемости товаров со стороны армянских ведомств.
Для возобновления экспорта Ереван должен предоставить результаты расследования нарушений, отчет о проверках и четкий план устранения проблем.
Ограничения совпали с общим политическим напряжением и курсом Армении на сближение с Европейским Союзом. Премьер-министр Армении Никол Пашинян пообещал помочь пострадавшим фермерам компенсациями и нацелен на диверсификацию экспорта на другие рынки.