Հայաստանը 2027 թվականին կստանա ԵԱՏՄ-ի մսի 67 հազար տոննայի ներմուծման տուրային քվոտաներ
Երևան, 26 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան որոշում է ընդունել 2027 թվականի համար որոշ մսամթերքի և կաթնամթերքի ներմուծման տուրային քվոտաների հաստատման և բաշխման մասին:
«ԵԱՏՄ-ի պայմանագրի համաձայն, ԵԱՏՄ-ն սահմանում է տուրային քվոտաներ որոշ գյուղատնտեսական ապրանքների համար, որոնք ներմուծվում են երրորդ երկրներից, հաշվի առնելով անդամ պետությունների սպառման և արտադրության բալանսները, ինչպես նաև երկրների պարտավորությունները Համաշխարհային առևտրի կազմակերպության առջև», - հիշեցրել են ԵԱՏՄ առևտրի բլոկում:
2027 թվականի համար տուրային քվոտաները Հայաստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի համար սահմանված են այն ծավալներում, որոնք չեն գերազանցում սպառման և արտադրության միջև եղած տարբերությունը:
Մսի մեծ եղջերավոր անասունների համար քվոտաները կկազմեն 8 հազար տոննա Հայաստանի համար, 21 հազար տոննա՝ Կազախստանի, 5 հազար տոննա՝ Ղրղզստանի և 570 հազար տոննա՝ Ռուսաստանի համար:
Սագի մսի համար քվոտաները կբաշխվեն հետևյալ ծավալներով՝ 14 հազար տոննա՝ Հայաստանի, 20 հազար տոննա՝ Բելառուսի և 2 հազար տոննա՝ Ղրղզստանի համար:
Մսի և թռչնամսի ենթապրոդուկտների համար տուրային քվոտաները կկազմեն 45 հազար տոննա՝ Հայաստանի, 10.9 հազար տոննա՝ Բելառուսի, 140 հազար տոննա՝ Կազախստանի, 58 հազար տոննա՝ Ղրղզստանի և 364 հազար տոննա՝ Ռուսաստանի համար:

ЕРЕВАН, 26 августа. /АРКА/. Коллегия Евразийской экономической комиссии приняла решение об установлении и распределении тарифных квот в отношении отдельных видов мясной продукции и молочной сыворотки на 2027 год:
«В соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе ЕЭК устанавливает тарифные квоты в отношении отдельных категорий сельскохозяйственных товаров, происходящих из третьих стран и ввозимых на таможенную территорию ЕАЭС, с учетом балансов их потребления и производства в государствах-членах, а также обязательств стран перед Всемирной торговой организацией», – напомнили в торговом блоке ЕЭК:
Для Казахстана и России тарифные квоты на 2027 год установлены в размерах, зафиксированных в протоколах о присоединении государств к ВТО. Для Армении, Беларуси и Кыргызстана тарифные квоты определены в объемах, не превышающих разницу между потреблением и производством, с учетом запросов сторон:
Так, по мясу крупного рогатого скота такие квоты составят 8 тыс. тонн для Армении, 21 тыс. тонн – для Казахстана, 5 тыс. тонн – для Кыргызстана и 570 тыс. тонн – для России. По свинине квоты будут распределены в следующих объемах: 14 тыс. тонн – для Армении, 20 тыс. тонн – для Беларуси и 2 тыс. тонн для Кыргызстана:
Тарифные квоты по мясу и субпродуктам птицы составят 45 тыс. тонн для Армении, 10,9 тыс. тонн – для Беларуси, 140 тыс. тонн – для Казахстана, 58 тыс. тонн – для Кыргызстана и 364 тыс. тонн – для России: