Հայաստանը 2025 թվականին ԵԱՏՄ բյուջե $319 մլն մաքսատուրք է փոխանցել, իսկ ստացել $175 մլն՝ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. 2025 թվականին Հայաստանը ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե մաքսատուրքերի տեսքով փոխանցել է մոտ $319 մլն, իսկ Հայաստանին բաժին հասած միջոցները կազմել են մոտ $175 մլն, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսպիսով, Հայաստանը ընդհանուր բյուջե ավելի շատ միջոցներ է փոխանցել, քան ստացել, ինչը ուղիղ հաստատում է ՀՀ պատասխանատու դիրքորոշման և ԵԱՏՄ շրջանակներում պարտավորությունների լավատեսական կատարումը», - ասել է նա ուրբաթ օրը Ղրղզստանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստում:
Փաշինյանը նշել է, որ օբյեկտիվ տնտեսական ցուցանիշները համոզիչ կերպով վկայում են, որ Հայաստանի մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին հիմնված է փոխադարձ պարտավորությունների կատարումի վրա, այլ ոչ թե միակողմանի առավելությունների ստացման:
«2025 թվականի արդյունքներով ԵԱՏՄ անդամ պետություններից ներմուծումը կազմել է մոտ $5 մլրդ, իսկ Հայաստանի արտադրանքի արտահանումը այդ նույն ժամանակահատվածում կազմել է մոտ $3.2 մլրդ: Այս թվերը ցույց են տալիս, որ Հանրապետությունը ոչ միայն ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի մասնակից է, այլև զգալի սպառող է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արտադրած ապրանքների և ծառայությունների», - ասել է Փաշինյանը:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է $2.82 մլրդ, ինչը 19%-ով նվազել է 2025 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ: Արտահանումը կազմել է $1.32 մլրդ՝ 4.2%-ով նվազումով, իսկ ներմուծումը՝ $1.58 մլրդ (27.9%-ով նվազում):

ЕРЕВАН, 7 августа. /АРКА/. В 2025 году Армения перечислила в общий бюджет ввозных таможенных пошлин ЕАЭС около $319 млн, тогда как объем средств, распределенных в пользу Армении, составил около $175 млн, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян:
«Таким образом, Армения внесла в общий бюджет Союза значительно больше средств, чем получила, что является прямым подтверждением ответственной позиции и добросовестного исполнения обязательств РА в рамках ЕАЭС», - сказал он в пятницу на заседании Евразийского межправсовета в расширенном составе в Кыргызстане:
Пашинян отметил также, что объективные экономические показатели убедительно свидетельствуют о том, что участие РА в ЕАЭС основано на выполнении взаимных обязательств, а не на получении односторонних преимуществ:
«По итогам 2025 года импорт из государств-членов ЕАЭС составил около $5 млрд, когда как экспорт армянской продукции на рынок Союза за тот же период составил около $3,2 млрд. Эти цифры показывают, что Республика Армения является не только участником общего рынка ЕАЭС, но и значительным потребителем товаров и услуг, производимых в государствах-членах Союза», - сказал Пашинян:
По данным Армстата, внешнеторговый оборот Армении с ЕАЭС в первом полугодии 2026 года составил $2.82 млрд, сократившись по сравнению с первым полугодием 2025 года на 19%. При экспорт составил $1.32 млрд при спаде на 4.2%, а импорт - $1.58 млрд (спад на 27.9%).