Հայաստանը 2025 թվականին ԵԱՏՄ բյուջե $319 մլն մաքսատուրք է փոխանցել, իսկ ստացել $175 մլն՝ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. 2025 թվականին Հայաստանը ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե մաքսատուրքերի տեսքով փոխանցել է մոտ $319 մլն, իսկ Հայաստանին բաժին հասած միջոցները կազմել են մոտ $175 մլն, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսպիսով, Հայաստանը ընդհանուր բյուջե ավելի շատ միջոցներ է փոխանցել, քան ստացել, ինչը ուղիղ հաստատում է ՀՀ պատասխանատու դիրքորոշման և ԵԱՏՄ շրջանակներում պարտավորությունների լավատեսական կատարումը», - ասել է նա ուրբաթ օրը Ղրղզստանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստում:
Փաշինյանը նշել է, որ օբյեկտիվ տնտեսական ցուցանիշները համոզիչ կերպով վկայում են, որ Հայաստանի մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին հիմնված է փոխադարձ պարտավորությունների կատարումի վրա, այլ ոչ թե միակողմանի առավելությունների ստացման:
«2025 թվականի արդյունքներով ԵԱՏՄ անդամ պետություններից ներմուծումը կազմել է մոտ $5 մլրդ, իսկ Հայաստանի արտադրանքի արտահանումը այդ նույն ժամանակահատվածում կազմել է մոտ $3.2 մլրդ: Այս թվերը ցույց են տալիս, որ Հանրապետությունը ոչ միայն ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի մասնակից է, այլև զգալի սպառող է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արտադրած ապրանքների և ծառայությունների», - ասել է Փաշինյանը:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է $2.82 մլրդ, ինչը 19%-ով նվազել է 2025 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ: Արտահանումը կազմել է $1.32 մլրդ՝ 4.2%-ով նվազումով, իսկ ներմուծումը՝ $1.58 մլրդ (27.9%-ով նվազում):

Armenia Contributed $319 Million in Customs Duties to the EAEU Budget in 2025, Received $175 Million — Pashinyan
News | 2026/08/07 10:43
Armenia paid $319 million in customs duties to the EAEU budget and received $175 million
YEREVAN, August 7. /ARKA/. In 2025, Armenia contributed approximately $319 million in customs duties to the EAEU budget, while the amount distributed to Armenia was around $175 million, said Prime Minister Nikol Pashinyan:
"Thus, Armenia contributed significantly more to the Union's general budget than it received, which is a direct confirmation of Armenia's responsible position and good faith in fulfilling its obligations within the EAEU," he said on Friday at a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in an expanded format in Kyrgyzstan:
Pashinyan also noted that objective economic indicators convincingly demonstrate that Armenia's participation in the EAEU is based on mutual obligations rather than on receiving unilateral advantages:
"According to the results of 2025, imports from EAEU member states amounted to about $5 billion, while the export of Armenian products to the Union's market during the same period was about $3.2 billion. These figures show that the Republic of Armenia is not only a participant in the EAEU common market but also a significant consumer of goods and services produced in the member states of the Union," Pashinyan said:
According to Armstat, Armenia's foreign trade turnover with the EAEU in the first half of 2026 amounted to $2.82 billion, decreasing by 19% compared to the first half of 2025. Exports amounted to $1.32 billion with a decline of 4.2%, while imports were $1.58 billion (a decline of 27.9%).