Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության ամրապնդման և պատմական տեղեկատվական պատերազմի դեմ համակարգված արձագանքի մասին
Լուրեր | 2026/08/16 19:01
Հայաստանի կառավարությունը պետք է համակարգված քայլեր ձեռնարկի
2023 թվականից Հայաստանում սկսվել է պատմության նոր դասագրքերի փուլային ներդրումը, որը շարունակվեց նաև 2024–2025 թվականներին։ Նույն ժամանակահատվածում մենք սկսեցինք ավելի ու ավելի հաճախ տեսնել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմության վերաբերյալ միակողմանի և մոլորեցնող պատմական թեզերի միջազգային տարածում։
Այսօր նման թեզերը տարածվում են Եվրոպայի տարբեր երկրներում և ԱՄՆ-ում՝ համաժողովների, դասախոսությունների, գրքերի և այլ միջոցառումների միջոցով։ Ստոկհոլմում վերջերս տեղի ունեցած «Իրևան – իմ սրտում ապրող հայրենիք» գրքի շնորհանդեսը ևս մեկ ազդանշան է, որ այս աշխատանքը շարունակվում է նաև 2026 թվականին։
Սա այլևս միայն պատմության հարց չէ։ Սա տեղեկատվական անվտանգության և մեր ազգային ինքնության պաշտպանության հարց է։ Այդ պատճառով ակնկալում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը և համապատասխան պետական կառույցները այս գործընթացին կմոտենան որպես ռազմավարական առաջնահերթության և կձեռնարկեն համակարգված քայլեր։
Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է էապես ամրապնդել Հայաստան–Սփյուռք համագործակցությունը, հատկապես այն երկրներում, որտեղ նման տեղեկատվական գործընթացները տեղի են ունենում։
Սփյուռքը պատրաստ է իր բաժին պատասխանատվությունը ստանձնել։ Այժմ ակնկալում ենք նույնքան հստակ և համակարգված քայլ Հայաստանի Հանրապետությունից։

С 2023 года в Армении началась поэтапная внедрение новых учебников по истории, которое продолжится также в 2024-2025 годах. В тот же период мы начали все чаще наблюдать международное распространение односторонних и вводящих в заблуждение исторических тезисов о истории Армении и армянского народа со стороны Азербайджана.
Сегодня такие тезисы распространяются в различных странах Европы и США на конференциях, лекциях, в книгах и других мероприятиях. Недавняя презентация книги «Ереван — моя родина в сердце» в Стокгольме также является еще одним сигналом того, что эта работа продолжается и в 2026 году.
Это уже не только вопрос истории. Это вопрос информационной безопасности и защиты нашей национальной идентичности. Поэтому я ожидаю, что правительство Армении и соответствующие государственные структуры подойдут к этому процессу как к стратегическому приоритету и предпримут системные меры.
В то же время необходимо значительно укрепить сотрудничество между Арменией и Диаспорой, особенно в тех странах, где происходят такие информационные процессы.
Диаспора готова взять на себя свою долю ответственности. Теперь мы ожидаем столь же четких и системных шагов от Республики Армения.