Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության ամրապնդման և պատմական տեղեկատվական պատերազմի դեմ համակարգված արձագանքի մասին
Լուրեր | 2026/08/16 19:01
Հայաստանի կառավարությունը պետք է համակարգված քայլեր ձեռնարկի
2023 թվականից Հայաստանում սկսվել է պատմության նոր դասագրքերի փուլային ներդրումը, որը շարունակվեց նաև 2024–2025 թվականներին։ Նույն ժամանակահատվածում մենք սկսեցինք ավելի ու ավելի հաճախ տեսնել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմության վերաբերյալ միակողմանի և մոլորեցնող պատմական թեզերի միջազգային տարածում։
Այսօր նման թեզերը տարածվում են Եվրոպայի տարբեր երկրներում և ԱՄՆ-ում՝ համաժողովների, դասախոսությունների, գրքերի և այլ միջոցառումների միջոցով։ Ստոկհոլմում վերջերս տեղի ունեցած «Իրևան – իմ սրտում ապրող հայրենիք» գրքի շնորհանդեսը ևս մեկ ազդանշան է, որ այս աշխատանքը շարունակվում է նաև 2026 թվականին։
Սա այլևս միայն պատմության հարց չէ։ Սա տեղեկատվական անվտանգության և մեր ազգային ինքնության պաշտպանության հարց է։ Այդ պատճառով ակնկալում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը և համապատասխան պետական կառույցները այս գործընթացին կմոտենան որպես ռազմավարական առաջնահերթության և կձեռնարկեն համակարգված քայլեր։
Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է էապես ամրապնդել Հայաստան–Սփյուռք համագործակցությունը, հատկապես այն երկրներում, որտեղ նման տեղեկատվական գործընթացները տեղի են ունենում։
Սփյուռքը պատրաստ է իր բաժին պատասխանատվությունը ստանձնել։ Այժմ ակնկալում ենք նույնքան հստակ և համակարգված քայլ Հայաստանի Հանրապետությունից։

On Strengthening Armenia-Diaspora Cooperation and Systematic Response to Historical Information Warfare
News | 2026/08/16 19:01
The Armenian government needs to take systematic measures
Since 2023, Armenia has begun the phased implementation of new history textbooks, which will continue into 2024-2025. During this same period, we have started to see an increasing international dissemination of one-sided and misleading historical theses about Armenia and the Armenian people by Azerbaijan.
Today, such theses are being spread in various countries in Europe and the USA through conferences, lectures, books, and other events. The recent presentation of the book "Yerevan - My Heart's Homeland" in Stockholm is yet another signal that this work continues into 2026.
This is no longer just a historical issue. It is a matter of information security and the protection of our national identity. Therefore, I expect the Armenian government and relevant state structures to approach this process as a strategic priority and take systematic measures.
At the same time, it is essential to significantly strengthen Armenia-Diaspora cooperation, especially in those countries where such informational processes are taking place.
The Diaspora is ready to take its share of responsibility. We now expect equally clear and systematic actions from the Republic of Armenia.