Հայաստան և Կազախստան քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/08/15 16:02
Հայաստանի և Կազախստանի տնտեսության նախարարները քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները
Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Կազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարբեկ Սապարովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, փոխադարձ առևտրի աճի, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման, ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների և փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Բացի այդ, ուշադրություն է դարձվել ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ջրարբիացման համակարգերի, անասնապահության և գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման ոլորտներում համագործակցությանը:
Պապոյանը նշել է, որ Կազախստան արտահանման համար մեծ ներուժ ունի հայկական գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտադրանքի, մասնավորապես գինեգործական, բանջարեղենային և ձկնային արտադրանքի:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և Կազախստանի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 48.5 միլիոն դոլար, ինչը 16.3%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Այնուամենայնիվ, արտահանումը նվազել է 35.2%-ով՝ հասնելով 19.9 միլիոն դոլարի, մինչդեռ ներմուծումը աճել է 2.6 անգամ՝ հասնելով 28.6 միլիոն դոլարի:

Министр экономики Армении Геворг Папоян провел встречу с министром сельского хозяйства Казахстана Айдарбеком Сапаровым.
Стороны обсудили возможности расширения сотрудничества в сфере сельского хозяйства, увеличения взаимного товарооборота, реализации совместных инвестиционных программ, обмена современными агротехнологиями и опытом.
Помимо этого, они уделили внимание сотрудничеству в сферах эффективного использования водных ресурсов, ирригационных систем, животноводства и переработки сельскохозяйственной продукции.
Министр Папоян указал на потенциал для увеличения экспорта в Казахстан армянской сельскохозяйственной и продовольственной продукции, в частности винодельческой, плодоовощной и рыбной продукции.
Отметим, что согласно данным Статкомитета РА, внешнеторговый оборот между Арменией и Казахстаном в первом полугодии 2026 г. составил 48.5 млн долларов, что превышает показатель годовой давности на 16.3%.
Однако экспорт сократился на 35.2% до 19.9 млн долларов, на фоне роста импорта в 2.6 раз до 28.6 млн долларов.