ԵՐԵՎԱՆ, 21 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Reuters-ը ներառել է Հայաստանը Իրանի առևտրային գործընկերների շարքում, որոնց տնտեսական կապերը ձեռք են բերում լրացուցիչ նշանակություն ԱՄՆ-ի կողմից Թեհրանի նկատմամբ տնտեսական ճնշման սպառնալիքների ֆոնին:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախազգուշացրել է Իրանի աջակից երկրներին սպասվող տնտեսական հետևանքների մասին:
Այս պահին ամերիկյան վարչակազմը դեռ չի նշել այն կոնկրետ պետությունները, որոնց նկատմամբ կարող են ընդունվել լրացուցիչ միջոցներ Իրանի հետ տնտեսական կապերի պատճառով:
Reuters-ը առանձնացնում է Հայաստանի տվյալները: Գործակալության տեղեկություններով, 2025 թվականին Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ $768 մլն, կամ հանրապետության արտաքին առևտրի ընդհանուր շրջանառության մոտ 3.6%:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է $371.4 մլն, աճելով 8.4%-ով:
Իրանը Հայաստանի համար նաև կարևոր էներգետիկ գործընկեր է: Երկրների միջև գործում է «գազի դիմաց էլեկտրաէներգիա» սխեման, որի շրջանակներում Հայաստանը ստանում է Իրանից բնական գազ և մատակարարում է Իրան էլեկտրաէներգիա:
2023 թվականին «գազի դիմաց էլեկտրաէներգիա» ծրագրի համաձայնագիրը երկարաձգվել է մինչև 2030 թվականը՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների ծավալների ավելացման հնարավորությամբ:
Reuters-ը դիտարկում է Հայաստանը նաև Չինաստանի, ԱՄԷ-ի, Թուրքիայի, Իրաքի, Օմանի, Պակիստանի, Հնդկաստանի և Ադրբեջանի համատեքստում՝ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի տնտեսական մեկուսացման ուժեղացման հնարավոր հետևանքների առումով:
Այս պահին գործակալության հրապարակման մեջ չի նշվում, որ Հայաստանի նկատմամբ որևէ պատժամիջոցային միջոցներ կարող են ընդունվել: Վաշինգտոնի հայտարարությունները այս փուլում ընդհանուր բնույթ ունեն, իսկ նոր սահմանափակումների կոնկրետ պարամետրերը դեռ չեն հայտարարվել:

Армения и Иран на фоне новых санкционных угроз США
ЕРЕВАН, 21 августа. /АРКА/. Reuters включил Армению в число торговых партнеров Ирана, экономические связи которых приобретают дополнительное значение на фоне угроз США резко усилить экономическое давление на Тегеран.
Как отмечает агентство, президент США Дональд Трамп предупредил о возможных экономических последствиях для стран, продолжающих оказывать поддержку Ирану.
При этом конкретные государства, в отношении которых могут быть приняты дополнительные меры из-за экономических связей с Ираном, американская администрация пока не называла.
Reuters отдельно приводит данные по Армении. По информации агентства со ссылкой на официальную армянскую статистику, товарооборот Армении с Ираном в 2025 году составил около $768 млн, или примерно 3,6% всего внешнеторгового оборота республики.
По данным Reuters со ссылкой на официальную армянскую статистику, товарооборот Армении с Ираном в первом полугодии 2026 года составил $371,4 млн, увеличившись на 8,4%.
Иран остается для Армении также важным энергетическим партнером. Между странами действует схема «газ в обмен на электроэнергию», в рамках которой Армения получает иранский природный газ и поставляет в Иран произведенную электроэнергию.
В 2023 году соглашение по программе «газ в обмен на электроэнергию» было продлено до 2030 года с возможностью увеличения объемов поставок газа и электроэнергии.
Reuters рассматривает Армению наряду с Китаем, ОАЭ, Турцией, Ираком, Оманом, Пакистаном, Индией и Азербайджаном в контексте возможных последствий усиления американской экономической изоляции Ирана.
При этом в публикации агентства не говорится о принятии каких-либо санкционных мер непосредственно против Армении. Заявления Вашингтона на данном этапе носят общий характер, а конкретные параметры новых ограничений еще не объявлены.