ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Գյուղատնտեսության տարբեր ոլորտներում համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը առաջարկել է Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը Իրանի գյուղատնտեսական ջիհադի փոխնախարար Ակբար Ֆաթհիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում, որը տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ ագրոէկոնոմիկայի քաղաքականության խորհրդի 7-րդ նիստի շրջանակներում Ալմաթիում, Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության մեծ պոտենցիալ կա, հատկապես բուսաբուծության, անասնաբուծության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման, սառնարանային և պահեստային ենթակառուցվածքների ոլորտներում:
«Հայաստանը заинтересована в расширении присутствия на иранском рынке конкурентоспособных фруктов и овощей, переработанной продукции, сухофруктов и других продуктов питания, а также в развитии поставок качественной иранской продукции на армянский рынок», - отметил Պապոյանը:
Ներկայիս կլիմայական մարտահրավերների համատեքստում նախարարն ընդգծել է արդյունավետ և ջրախնայող ոռոգման համակարգերի, գյուղատնտեսության թվայնացման և արտադրողականության բարձրացման ոլորտում փորձի փոխանակման կարևորությունը:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 371.4 մլն դոլար, աճելով 8.4%-ով: Այդ ժամանակ, արտահանումը կազմել է 42.8 մլն դոլար (6%-ով նվազում), իսկ ներմուծումը՝ 336.9 մլն դոլար (12%-ով աճ):

ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Возможность реализации совместных инвестиционных программ в различных сегментах сферы сельского хозяйства предложил министр экономики Армении Геворг Папоян на встрече с замминистра сельскохозяйственного джихада Ирана Акбаром Фатхи.
Как сообщает пресс-служба Минэкономики РА, в ходе встречи в рамках 7-го заседания Совета по агропромышленной политике ЕАЭС, проходящего в Алматы, Папоян отметил, что между Арменией и Ираном существует большой потенциал для сотрудничества в сфере сельского хозяйства, особенно в областях растениеводства, животноводства, переработки сельхозпродукции, развития тепличных хозяйств, холодильной и складской инфраструктуры.
«Армения заинтересована в расширении присутствия на иранском рынке конкурентоспособных фруктов и овощей, переработанной продукции, сухофруктов и других продуктов питания, а также в развитии поставок качественной иранской продукции на армянский рынок», - сказал Папоян.
В контексте современных климатических вызовов министр также подчеркнул важность обмена опытом в области эффективных и водосберегающих систем орошения, цифровизации сельского хозяйства и повышения производительности.
По данным Армстата, объем товарооборота Армении с Ираном в первом полугодии 2026 года составил $371.4 млн при росте на 8,4%. При этом экспорт составил $42,8 млн. (спад на 6%, импорта - $336.9 млн (рост на 12%).