Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին: Դեսպանը շնորհավորել է Ռուբեն Ռուբինյանին Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել նրա բարձր առաքելության իրականացման գործում:
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են Հայաստանի և Արգենտինայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտը, որը ձևավորվել է երկու երկրների միջև:
Բեսեդայի ընթացքում քննարկվել են միջպառլամենտական հարաբերությունների հարցեր: Այս համատեքստում զրուցակիցները ընդգծել են բարեկամական խմբերի աշխատանքը և երկկողմ փոխայցերի կարևորությունը երկու պետությունների միջև համագործակցության զարգացման համար:

Armenia and Argentina celebrate the high level of political dialogue between the two countries
On August 14, the Chairman of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Argentina to Armenia, Rafael Enrique Gonzalez Aleman. The ambassador congratulated Rubinyan on his election as Chairman of the National Assembly of Armenia and wished him success in fulfilling his high mission.
The parties noted with satisfaction the high level of political dialogue between Armenia and Argentina, the atmosphere of mutual respect and trust that has developed between the two countries.
During the conversation, issues of inter-parliamentary relations between Armenia and Argentina were discussed. In this context, the interlocutors emphasized the importance of the work of friendship groups and bilateral mutual visits in the development of cooperation between the two states.
They also discussed issues related to the development and expansion of economic ties between Armenia and Argentina.