Հայաստան և ԱՄՆ քննարկեցին TRIPP նախագծի իրականացման և «ԻԻ ֆաբրիկայի» մեկնարկը
Հայաստանի արտգործնախարար Արաрат Միրզոյանը և ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչը խաղաղարարության հարցերով Արի Լայթսթոունը քննարկեցին Հայաստանում TRIPP նախագծի իրականացման և Firebird ընկերության «ԻԻ ֆաբրիկայի» (Տվյալների մշակման կենտրոն) մեկնարկը:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կասպից ծովի միջանցքների հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Սոկոլովը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են TRIPP ծրագրի իրականացման ընթացքը և դրա արագացված իրականացման կարևորությունը:
Նրանք նաև քննարկել են տարածաշրջանային փոխկապակցվածության աջակցությունը, առկա մրցակցային առավելությունների օգտագործումը և Հայաստանի միջազգային փոխադրումների և ենթակառուցվածքների համակարգում առավել արդյունավետ ինտեգրման հեռանկարները:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը և Firebird AI ընկերության կողմից կառուցվող տվյալների կենտրոնի մեկնարկին:
Միրզոյանը և Լայթսթոունը քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության հնարավորությունները և Հայաստանի տնտեսական և էներգետիկ կայունության ամրապնդման ծրագրերը:
Կողմերը նշել են բարձր մակարդակի փոխայցերի ակտիվ դինամիկան, ձեռք բերված համաձայնությունները և Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացմանը:
Նրանք գնահատել են, որ ձեռք բերված արդյունքները կապված են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված երեք հուշագրերի իրականացման հետ:
Հանդիպման մասնակիցները ընդգծել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթնաժողովից հետո արձանագրված նշանակալի իրադարձությունները:
Նրանք քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության կարևորությունը տարածաշրջանի զարգացման հնարավորությունների իրականացման համար:

Глава армянского МИД Арарат Мирзоян и старший советник специального посланника США по вопросам миротворческих миссий Арье Лайтстоун обсудили реализацию в Армении проекта TRIPP и запуск ИИ-фабрики (Центра обработки данных) компании Firebird.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, во встрече также принял участие президент Фонда транс-каспийских предприятий Константин Соколов.
Собеседники рассмотрели ход работ по программе TRIPP и подчеркнули заинтересованность в ее практической реализации на местах в максимально сжатые сроки.
Они также обсудили содействие региональной взаимосвязанности, использование имеющихся на этом направлении конкурентных преимуществ и перспективы максимально эффективной интеграции Армении в систему международных перевозок и инфраструктуры.
Отдельное внимание было уделено развивающемуся сотрудничеству в сфере искусственного интеллекта и запуску дата-центра — «фабрики ИИ», строящегося в рамках первого этапа мегапроекта компании Firebird AI.
Мирзоян и Лайтстоун рассмотрели возможности и программы торгово-экономического сотрудничества, а также взаимодействия по укреплению экономической и энергетической устойчивости Армении.
Стороны отметили активную динамику взаимных визитов на высоком уровне, достигнутые договоренности и развитие всеобъемлющего стратегического партнерства между Арменией и США. По их оценке, достигнутые результаты связаны в том числе с реализацией трех меморандумов, подписанных в Вашингтоне 8 августа 2025 года.
Собеседники подчеркнули значительные события и достижения, зафиксированные после Вашингтонского мирного саммита 8 августа 2025 года. Отметив важность установившегося между Арменией и Азербайджаном мира для реализации потенциала развития региона, они обсудили возможные шаги по его дальнейшему укреплению.