Միացյալ Նահանգները, Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակում են առաջ推进 TRIPP-ը, որը կարևոր տրանսպորտային և առևտրային կապ է հարավային Հայաստանում։ Չնայած TRIPP-ի առաջընթացին, Հայաստանը և Ադրբեջանը դեռ պաշտոնապես չեն ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, որը նախնական համաձայնվել էր Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսին։ Իրանը դեռևս զգուշավոր է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ կառուցվող միջանցքի նկատմամբ, որը գտնվում է իր սահմանին մոտ, մինչդեռ Հայաստանը պնդում է, որ TRIPP-ը կարող է ընդլայնել Իրանի մուտքը տարածաշրջանային և Սև ծովի առևտրային ուղիներ։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, երբ ստորագրվեց հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել համաձայնագրի իրականացմանը։ Նա նշեց, որ TRIPP-ը ավելի քան ենթակառուցվածքային նախագիծ է, այն նաև կարևոր կապ է Տրանս-Կասպյան առևտրային ուղու համար։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը TRIPP-ի «հսկայական պոտենցիալը» բարձր է գնահատել, իսկ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ TRIPP-ը կարող է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին ընկալել միմյանց որպես հարևաններ, այլ ոչ թե խոչընդոտներ։
Չնայած կողմերի մեծ ոգևորությանը, TRIPP-ի շուրջ շատ կարևոր գործնական մանրամասներ դեռ պետք է մշակվեն, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի դերը միջանցքի անվտանգության ապահովման հարցում։

News | 2026/08/12 04:02
The United States, Armenia, and Azerbaijan continue to promote TRIPP as a major transport and trade link through southern Armenia. Despite progress on TRIPP, Armenia and Azerbaijan have still not formally signed the peace agreement they initialed in Washington in August 2025. Iran remains wary of the U.S.-backed corridor near its border, while Armenia argues that TRIPP could ultimately expand Iranian access to regional and Black Sea trade routes.
On August 8, the one-year anniversary of the declaration’s signing, U.S. Secretary of State Marco Rubio reaffirmed Washington’s commitment to realizing the deal’s potential. He noted that TRIPP is more than an infrastructure project; it is a vital link in the Trans-Caspian Trade Route.
Azerbaijani President Ilham Aliyev praised TRIPP’s “tremendous potential,” while Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that TRIPP has the potential to help Armenia and Azerbaijan begin to perceive each other not as obstacles, but as neighbors.
Despite the enthusiasm from all sides, many key operational details concerning TRIPP remain to be worked out, including the U.S. role in ensuring the route’s security.