Միացյալ Նահանգները, Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակում են առաջ推进 TRIPP-ը, որը կարևոր տրանսպորտային և առևտրային կապ է հարավային Հայաստանում։ Չնայած TRIPP-ի առաջընթացին, Հայաստանը և Ադրբեջանը դեռ պաշտոնապես չեն ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, որը նախնական համաձայնվել էր Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսին։ Իրանը դեռևս զգուշավոր է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ կառուցվող միջանցքի նկատմամբ, որը գտնվում է իր սահմանին մոտ, մինչդեռ Հայաստանը պնդում է, որ TRIPP-ը կարող է ընդլայնել Իրանի մուտքը տարածաշրջանային և Սև ծովի առևտրային ուղիներ։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, երբ ստորագրվեց հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել համաձայնագրի իրականացմանը։ Նա նշեց, որ TRIPP-ը ավելի քան ենթակառուցվածքային նախագիծ է, այն նաև կարևոր կապ է Տրանս-Կասպյան առևտրային ուղու համար։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը TRIPP-ի «հսկայական պոտենցիալը» բարձր է գնահատել, իսկ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ TRIPP-ը կարող է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին ընկալել միմյանց որպես հարևաններ, այլ ոչ թե խոչընդոտներ։
Չնայած կողմերի մեծ ոգևորությանը, TRIPP-ի շուրջ շատ կարևոր գործնական մանրամասներ դեռ պետք է մշակվեն, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի դերը միջանցքի անվտանգության ապահովման հարցում։

Соединенные Штаты, Армения и Азербайджан продолжают продвигать TRIPP как важную транспортную и торговую связь через южную Армению. Несмотря на прогресс в TRIPP, Армения и Азербайджан еще не подписали мирное соглашение, которое было предварительно согласовано в Вашингтоне в августе 2025 года. Иран по-прежнему настороженно относится к коридору, поддерживаемому США, который находится рядом с его границей, в то время как Армения утверждает, что TRIPP может в конечном итоге расширить доступ Ирана к региональным и черноморским торговым путям.
8 августа, в годовщину подписания декларации, госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Вашингтон продолжает поддерживать реализацию соглашения. Он отметил, что TRIPP является не просто инфраструктурным проектом, а важной связью в Транскаспийском торговом маршруте.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев высоко оценил «огромный потенциал» TRIPP, в то время как премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что TRIPP может помочь Армении и Азербайджану воспринимать друг друга как соседей, а не как препятствия.
Несмотря на большой энтузиазм сторон, многие ключевые операционные детали TRIPP еще предстоит проработать, включая роль США в обеспечении безопасности маршрута.