Հայ տնտեսվարողների դեմ անտեղի սահմանափակումները չեն համապատասխանում ո՛չ ՀՀ-ՌԴ ոգուն, ո՛չ ԵԱՏՄ կանոններին
Լուրեր | 2026/08/27 01:01
ԱԺ նախագահը անդրադարձել է ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններին
«Մենք չէ, որ որևէ բան ենք անում ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները վատթարացնելու համար, հակառակը՝ մենք ամեն ինչ արել ենք ու շարունակում ենք անել բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալու համար»: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ՌԴ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների լարվածության թեմային՝ ասել է ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Հայ տնտեսվարողների դեմ կիրառվող անարդարացի և անտեղի սահմանափակումները չեն համապատասխանում ո՛չ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների ոգուն, ո՛չ ԵԱՏՄ կանոններին»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի թեմային՝ ԱԺ նախագահն ասել է, թե Հայաստանն ազատ է իր ընտրության հարցում՝ դո՞ւրս գալ, թե՞ մնալ կառույցում:

Unjustified Restrictions Against Armenian Entrepreneurs Do Not Correspond to the Spirit of Armenia-Russia Relations or EAEU Rules
News | 2026/08/27 01:01
The Speaker of the National Assembly Commented on Armenia-Russia Relations
"We are not doing anything to worsen relations with Russia; on the contrary, we have done and continue to do everything to maintain friendly relations," said the Speaker of the National Assembly, Ruben Rubinyan, in a conversation with journalists, addressing the topic of tension in Armenia-Russia relations.
"The unjustified and unnecessary restrictions against Armenian entrepreneurs do not correspond to the spirit of Armenia-Russia relations or the rules of the EAEU," he noted.
Commenting on the topic of the CSTO, the Speaker of the National Assembly stated that Armenia is free in its choice: to leave or remain in the organization.