Հավասար քաշով S&P 500-ը առաջատար է 2026-ի շուկայում և դրա գլխավոր առևտուրը նորից $100 միլիարդ է հասել
Լուրեր | 2026/08/23 13:00
Invesco S&P 500 հավասար քաշով ETF-ը առաջին անգամ հասավ $100 միլիարդի
Invesco S&P 500 հավասար քաշով ETF-ը (RSP), որը ամենահին, ամենամեծ և ամենահայտնի ETF-ն է այս մոտեցմամբ, այս ամսվա ընթացքում առաջին անգամ անցավ $100 միլիարդի ակտիվների սահմանը:
2026 թվականին, ԱՄՆ-ի մեծ կապիտալային բաժնետոմսերի շուկայի ինդեքսի հավասար քաշով մոտեցումը գերազանցել է շուկայի քաշով ինդեքսը, որը հանդիսանում է մեծամասնության ներդրողների հիմնական ցուցակը:
Մեգա-կապիտալ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերի կենտրոնացման մասին մտահոգությունները նորություն չեն, սակայն «հանկարծ մարդիկ ուշադրություն են դարձնում», ասում է Cinthia Murphy, VettaFi-ի հետազոտությունների տնօրենը:
Հավասար քաշով ETF-ները այժմ ուշադրության կենտրոնում են: Այս ներդրումային մոտեցումը նոր չէ, սակայն այս տարի այն ուշադրության կենտրոնում է, քանի որ վերջին տարիներին մեծ կապիտալ բաժնետոմսերը, որոնք մեծապես ազդել են հիմնական բաժնետոմսերի ինդեքսի կատարողականի վրա, վերջին շրջանում հետ են մնացել:
RSP-ն և դրա գործընկերները դեռ շատ ճանապարհ ունեն, որպեսզի հասնեն մեգա S&P 500 ֆոնդերին, որոնց երեք մեծագույն ETF-ները՝ Vanguard S&P 500 ETF (VOO), iShares Core S&P 500 ETF (IVV) և State Street SPDR S&P 500 Trust (SPY), մոտ $3 տրիլիոն ակտիվ ունեն:
Բայց ավելի շատ ներդրողներ անցնում են հավասար քաշով և խելացի բետա ռազմավարություններին, օգտագործելով դրանք ինչպես կարճաժամկետ առևտուր, այնպես էլ երկարաժամկետ բազմազանություն պահպանելու համար:

Equal-weight S&P 500 is leading the 2026 market and its flagship trade just hit $100 billion
The Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP), the oldest, largest, and most popular ETF using this approach surpassed $100 billion in assets for the first time this month:
In 2026, the equal-weight approach to the U.S. large-cap stock market index has outperformed the market-weight index that serves as the core exposure for the vast majority of investors:
While concerns about mega-cap tech stock concentration are not new, "All of a sudden, people are paying attention," says Cinthia Murphy, director of research at VettaFi:
Equal-weight ETFs are having a moment. The investing approach isn't new, but it has moved into the spotlight this year as many of the large-cap stocks that have driven a disproportionate share of core stock market index performance in recent years have lagged:
RSP and its peers still have a long way to go to catch up to the mega S&P 500 funds. The three biggest ETFs of all — Vanguard S&P 500 ETF (VOO), iShares Core S&P 500 ETF (IVV) and State Street SPDR S&P 500 Trust (SPY) — have close to $3 trillion in assets between them:
But more investors are turning to equal-weight and smart-beta strategies, using them as both a short-term trade to capitalize on the shift and as a long-term way to stay diversified and invested in the broader market: