Հարկային ծառայողները զինված մտել են Քոչարյաններին պատկանող ընկերություններ
Խորհրդարանական ընտրություններից օրեր անց Պետական եկամուտների կոմիտեի ծառայողները զինված մտել են Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքին պատկանող ձեռնարկություններ ու ստուգումներ արել:
«Ընտրություններից ընդամենը մեկ շաբաթ հետո գրեթե բոլոր այն ընկերությունները, որոնց մեջ մեր ընտանիքի որևէ անդամ ունի մասնակցություն, զինված հարկայինը, ՊԵԿ-ի չգիտեմ՝ որ ստորաբաժանումն է զենքերով, մտել են ամեն տեղ», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը:
Պետական կառույցը հաղորդագրություն չի տարածել: Այսօր լրագրողներին պատմել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը. Նրա կնոջ՝ երգչուհի Սիրուշոյի արծաթյա զարդերի խանութներն էլ են ստուգել:
«Ոչ մի բան չեն կարող հայտնաբերել, որովհետև իսկապես չկա խախտում», - ասաց նա:
Ի՞նչ էր փնտրում ՊԵԿ-ը Քոչարյանների բիզնեսներում: Լրատվականից մեր հարցին չպատասխանեցին, հորդորեցին գրավոր դիմել:
Քննչական կոմիտեից ասացին, որ վարույթ չկա: Այսինքն ստուգումներից հետո այս պահի դրությամբ քրեական գործ չի հարուցվել:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի ընտանիքին պատկանող բիզնեսները ինչո՞ւ են ստուգել արտակարգ ռեժիմով՝ զինված:
Լևոն Քոչարյանի համոզմամբ՝ ընտրություններին հաջորդած այդ գործողությունները վախեցնելու նպատակով են:
«Այս ամեն ինչը մենք այսպես չենք սրտաճմլիկ ներկայացնում, բայց հսկա ճնշում կա, իհարկե: Այսօր ընդդիմադիր լինելը, առավել ևս ընդդիմադիր պատգամավոր լինելն ինչ-որ արտոնություն չի, հաճույք չի»:
Ընտրություններից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ էլ քրեական վարույթ հարուցվեց՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հոդվածներով:

Tax Authorities Enter Companies Owned by Kocharyans with Weapons
Days after the parliamentary elections, armed officials from the State Revenue Committee entered companies owned by the family of Armenia's second president, Robert Kocharyan, and conducted inspections.
“Just a week after the elections, armed tax officials, from I don’t know which division of the SRC, entered all the companies in which any member of our family has a stake,” said Robert Kocharyan's son, Levon Kocharyan.
The state agency has not issued any statements. Levon Kocharyan, a member of the opposition 'Armenia' faction, shared this with reporters today. His wife, singer Siru's silver jewelry stores were also inspected.
“They can’t find anything because there are truly no violations,” he stated.
What was the SRC looking for in the Kocharyan businesses? The media did not respond to our inquiry and advised to submit a written request.
The Investigative Committee stated that there is no ongoing investigation. Thus, no criminal case has been initiated at this time following the inspections.
Why were the businesses belonging to the family of the opposition bloc leader inspected in an extraordinary manner with armed personnel?
Levon Kocharyan believes these actions following the elections are intended to intimidate.
“We don’t present this in a melodramatic way, but there is certainly huge pressure. Being in opposition today, especially being an opposition MP, is not a privilege, it’s not a pleasure.”
After the elections, a criminal case was also initiated against Robert Kocharyan for abuse of power and money laundering.