Հարկային ծառայողները զինված մտել են Քոչարյաններին պատկանող ընկերություններ
Խորհրդարանական ընտրություններից օրեր անց Պետական եկամուտների կոմիտեի ծառայողները զինված մտել են Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքին պատկանող ձեռնարկություններ ու ստուգումներ արել:
«Ընտրություններից ընդամենը մեկ շաբաթ հետո գրեթե բոլոր այն ընկերությունները, որոնց մեջ մեր ընտանիքի որևէ անդամ ունի մասնակցություն, զինված հարկայինը, ՊԵԿ-ի չգիտեմ՝ որ ստորաբաժանումն է զենքերով, մտել են ամեն տեղ», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը:
Պետական կառույցը հաղորդագրություն չի տարածել: Այսօր լրագրողներին պատմել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը. Նրա կնոջ՝ երգչուհի Սիրուշոյի արծաթյա զարդերի խանութներն էլ են ստուգել:
«Ոչ մի բան չեն կարող հայտնաբերել, որովհետև իսկապես չկա խախտում», - ասաց նա:
Ի՞նչ էր փնտրում ՊԵԿ-ը Քոչարյանների բիզնեսներում: Լրատվականից մեր հարցին չպատասխանեցին, հորդորեցին գրավոր դիմել:
Քննչական կոմիտեից ասացին, որ վարույթ չկա: Այսինքն ստուգումներից հետո այս պահի դրությամբ քրեական գործ չի հարուցվել:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի ընտանիքին պատկանող բիզնեսները ինչո՞ւ են ստուգել արտակարգ ռեժիմով՝ զինված:
Լևոն Քոչարյանի համոզմամբ՝ ընտրություններին հաջորդած այդ գործողությունները վախեցնելու նպատակով են:
«Այս ամեն ինչը մենք այսպես չենք սրտաճմլիկ ներկայացնում, բայց հսկա ճնշում կա, իհարկե: Այսօր ընդդիմադիր լինելը, առավել ևս ընդդիմադիր պատգամավոր լինելն ինչ-որ արտոնություն չի, հաճույք չի»:
Ընտրություններից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ էլ քրեական վարույթ հարուցվեց՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հոդվածներով:

Через несколько дней после парламентских выборов сотрудники Государственного доходного комитета с оружием вошли в компании, принадлежащие семье второго президента Армении Роберта Кочаряна, и провели проверки.
«Спустя всего неделю после выборов вооруженные налоговые службы, не знаю, из какого подразделения ГНК, вошли во все компании, в которых участвует хотя бы один член нашей семьи», - сказал сын Роберта Кочаряна, Левон Кочарян.
Государственный орган не выпустил никаких сообщений. Об этом сегодня рассказал журналистам депутат от фракции «Армения», сын второго президента Роберта Кочаряна, Левон Кочарян. Также были проверены магазины серебряных украшений его жены, певицы Сируи:
«Ничего не могут обнаружить, потому что действительно нет нарушений», - сказал он.
Что искали сотрудники ГНК в бизнесах Кочарян? На наш вопрос в СМИ не ответили, посоветовали обратиться письменно.
Из Следственного комитета сообщили, что уголовного дела нет. То есть после проверок на данный момент уголовное дело не возбуждено.
Почему бизнесы, принадлежащие семье лидера оппозиционного блока «Армения», проверяли в экстренном порядке с оружием?
По мнению Левона Кочаряна, эти действия после выборов направлены на запугивание.
«Мы не представляем это так, но, конечно, существует огромное давление. Быть оппозиционером сегодня, особенно быть оппозиционным депутатом, не является привилегией, это не удовольствие».
После выборов против Роберта Кочаряна также было возбуждено уголовное дело по статьям злоупотребления служебным положением и отмыванию денег.