Հարավկորեական Hahn & Co. մասնավոր ներդրումային ընկերությունը նախատեսում է վերակազմավորել իր LNG փոխադրողների նավատորմը՝ SK Shipping և H-Line Shipping ընկերությունների միջոցով, ստեղծելով Ասիայի ամենամեծ և աշխարհի երրորդ ամենամեծ LNG փոխադրող օպերատորը:
Համաձայն համաձայնագրի, SK Shipping-ը կստանա 16 LNG նավ և դրանց երկարաժամկետ պայմանագրերը H-Line Shipping-ից՝ փոխարենը տրամադրելով 12 նավ, երկարաժամկետ պայմանագրեր և մոտ 300 միլիոն դոլար:
Համաձայն գործարքի ավարտից հետո SK Shipping-ը կօգտագործի 32 LNG նավ և 14 հեղուկ գազի (LPG) նավ:
H-Line Shipping-ը կդառնա նավթային և զանգվածային բեռնափոխադրումների վրա կենտրոնացած օպերատոր:
Hahn & Co.-ն հիմնադրել է H-Line-ը 2014 թվականին՝ ձեռք բերելով Hanjin Shipping Co.-ի երկարաժամկետ չոր բեռնափոխադրումների գործունեությունը:
2018 թվականին Hahn & Co.-ն ձեռք է բերել SK Shipping-ի 80%-ը SK Group-ից:
Այս վերակազմավորումը տեղի է ունենում amid աճող LNG պահանջարկի պայմաններում, չնայած աշխարհում աճող աշխարհաքաղաքական անորոշություններին:

South Korean private equity firm Hahn & Co plans to reshuffle the liquefied natural gas tanker fleets of its shipping companies SK Shipping and H-Line Shipping to create Asia’s biggest and the world’s third-largest operator of LNG carriers:
Under the agreement announced by the shipping firms’ owner Hahn & Co, SK Shipping will receive 16 LNG carriers and their related long-term contracts from H-Line Shipping in exchange for 12 tankers, long-term contracts, and about $300 million in cash:
Once the transaction is completed, SK Shipping will operate as many as 32 LNG carriers and 14 liquefied petroleum gas (LPG) vessels, while H-Line Shipping will become a tanker and bulk shipping-focused operator:
Hahn & Co. created H-Line in 2014 by acquiring Hanjin Shipping Co.’s long-term dry-bulk operations:
Four years later, Hahn & Co bought 80% of SK Shipping from SK Group:
The major LNG fleet reshuffle in South Korea, the world’s third-largest LNG importer behind China and Japan, comes amid rising LNG demand despite heightened geopolitical uncertainties:
Shell, the world’s biggest LNG trader, sees global LNG demand increasing to nearly 700 million tons annually by 2050, up by around 65% from the 2025 levels of 422 million tons: