Թուրքիան աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին, ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հական Ֆիդանը:
Նրա խոսքով, Հարավային Կովկասի զարգացումները անմիջական ազդեցություն են ունենում Թուրքիայի անվտանգության ճարտարապետության վրա:
Ֆիդանը նաև ընդգծել է, որ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի միջև եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրը չի ուղղված Իրանի կամ որևէ այլ երկրի դեմ:
«Ոչ մի ընդհանուր սպառնալիք չկա: Ոչ մի երկիր չի դառնա թիրախ, եթե այն սպառնալիք չներկայացնի համաձայնագիրը ստորագրած երկրների համար», - ասել է նախարարը:
Ֆիդանը նշել է, որ տեխնիկական տեսանկյունից համաձայնագիրը նման է ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածին: Նա վստահություն է հայտնել, որ Եգիպտոսը կարող է միանալ համագործակցությանը հաջորդ փուլում և չի բացառել Հարավային Կովկասի երկրների հետ նման համաձայնագրերի կնքումը:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին համատեղ հայտարարություն է ստորագրվել Սպիտակ տանը, որտեղ մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը» Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ:

Турция поддерживает усилия по достижению устойчивого мира между Азербайджаном и Арменией, заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан.
По его словам, развитие Южного Кавказа напрямую влияет на архитектуру безопасности Турции.
Фидан также подчеркнул, что трехстороннее оборонительное соглашение между Турцией, Саудовской Аравией и Пакистаном не направлено против Ирана или какой-либо другой страны.
«Нет общей угрозы. Ни одна страна не станет целью, если она не представляет угрозу для стран, подписавших соглашение», - сказал министр.
Фидан отметил, что с технической точки зрения соглашение аналогично статье 5 Североатлантического договора НАТО. Он выразил уверенность, что Египет может присоединиться к сотрудничеству на следующем этапе и не исключил возможности заключения аналогичных соглашений с южнокавказскими странами.
8 августа 2025 года в Белом доме была подписана совместная декларация о результатах встречи в Вашингтоне во время трехсторонней встречи между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Министр иностранных дел Армении Арат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов подписали «Соглашение о установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан» в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США.