Թուրքիան աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին, ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հական Ֆիդանը:
Նրա խոսքով, Հարավային Կովկասի զարգացումները անմիջական ազդեցություն են ունենում Թուրքիայի անվտանգության ճարտարապետության վրա:
Ֆիդանը նաև ընդգծել է, որ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի միջև եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրը չի ուղղված Իրանի կամ որևէ այլ երկրի դեմ:
«Ոչ մի ընդհանուր սպառնալիք չկա: Ոչ մի երկիր չի դառնա թիրախ, եթե այն սպառնալիք չներկայացնի համաձայնագիրը ստորագրած երկրների համար», - ասել է նախարարը:
Ֆիդանը նշել է, որ տեխնիկական տեսանկյունից համաձայնագիրը նման է ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածին: Նա վստահություն է հայտնել, որ Եգիպտոսը կարող է միանալ համագործակցությանը հաջորդ փուլում և չի բացառել Հարավային Կովկասի երկրների հետ նման համաձայնագրերի կնքումը:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին համատեղ հայտարարություն է ստորագրվել Սպիտակ տանը, որտեղ մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը» Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ:

According to him, developments in the South Caucasus directly affect Turkey’s security architecture.
Fidan also emphasized that the trilateral defense agreement between Turkey, Saudi Arabia, and Pakistan is not directed against Iran or any other country.
“There is no common threat. No country will become a target unless it poses a threat to the countries that signed the agreement,” the minister said.
Fidan noted that, from a technical perspective, the agreement is similar to Article 5 of NATO’s North Atlantic Treaty. He expressed confidence that Egypt could join the cooperation at the next stage and did not rule out the possibility of concluding similar agreements with South Caucasus countries.
On August 8, 2025, a joint declaration on the results of the Washington meeting was signed at the White House during a trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov initialed the “Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in the presence of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the U.S.