ՀԱՊԿ անդամ երկրնները շարունակում են Հայաստանը համարել դաշնակից, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է գլխավոր քարտուղար Թալաթբեկ Մասադիկովը։
«Հենց սկզբից Հայաստանը եղել է ակտիվ և ներդաշնակ անդամ պետություն, որն արժանի ներդրում է ունեցել կոլեկտիվ ներուժի ամրապնդման գործում, և ՀԱՊԿ անդամ պետությունները շարունակում են այս երկիրը համարել որպես դաշնակից», - հայտարարել է Մասադիկովը։
Նա հիշեցրել է՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները բազմիցս հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ Երևանի հետ քննարկելու համատեղ աշխատանքներին Հայաստանի լիարժեք մասնակցության վերականգնման հետ կապված բոլոր հարցերը։
Վերջերս Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին ձայնի իրավունքից զրկելու հարցը կարող է քննարկվել նոյեմբերի 11-ին նախատեսված գագաթնաժողովում: ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևն էլ օգոստոսի սկզբին ասել էր, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին քվեարկելու իրավունքից զրկելու որոշումը կպահանջի կոնսենսուս:
Ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարարը հայտարարել էր, թե կազմակերպության անդամ երկրները պատրաստվում են Հայաստանի նկատմամբ միջոցներ ձեռնարկել՝ անդամավճարը երկու տարի չվճարելու պատճառով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հունիսին նշել էր, թե իրեն չի մտահոգում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանին հեռացնելու հեռանկարը։ Նա կարծիք էր հայտնել, որ եթե կառույցի անդամները նման որոշում կայացնեն, ապա Երևանը դա ի գիտություն կընդունի։
Երևանն արդեն չորրորդ տարին է՝ բոյկոտում է ռազմական դաշինքում աշխատանքները։
2022-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակումից հետո, երբ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն օգնություն չցուցաբերեց Հայաստանին, այլև քաղաքական գնահատական չտվեց հայկական տարածքների օկուպացիային, պաշտոնական Երևանը դադարեց մասնակցել ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, հրաժարվեց գլխավոր քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից։ 2024-ի փետրվարին արդեն դաշինքին անդամակցությունը սառեցվեց, իսկ հայկական կողմը դադարեց մուծել նաև անդամավճարը։

Страны ОДКБ продолжают считать Армению союзником, заявил генеральный секретарь Талатбек Масадиков, передает «РИА Новости».
«С самого начала Армения была активным и гармоничным государством-членом, которое сделало достойный вклад в укрепление коллективного потенциала, и государства-участники ОДКБ продолжают рассматривать эту страну как союзника», — заявил Масадиков.
Он напомнил, что государства-участники ОДКБ многократно подтверждали свою готовность обсуждать с Ереваном все вопросы, касающиеся восстановления полного участия Армении в совместной работе.
Недавно заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что вопрос о лишении Армении права голоса в ОДКБ может быть обсужден на саммите, запланированном на 11 ноября. Постоянный представитель России в ОДКБ Виктор Васильев также заявил в начале августа, что решение о лишении Армении права голоса в ОДКБ потребует консенсуса.
Ранее министр иностранных дел России заявил, что государства-участники организации готовятся принять меры против Армении за неуплату членских взносов в течение двух лет.
Премьер-министр Никол Пашинян также отметил в июне, что его не беспокоит перспектива исключения Армении из ОДКБ. Он выразил мнение, что если члены организации примут такое решение, то Ереван это воспримет к сведению.
Ереван уже четвертый год бойкотирует работу в военном альянсе.
После азербайджанской атаки на Армению в 2022 году, когда ОДКБ не только не оказала помощь Армении, но и не дала политической оценки оккупации армянских территорий, официальная Ереван прекратил участие в работе ОДКБ и отказался от своей квоты на пост заместителя генерального секретаря. В феврале 2024 года членство в альянсе было приостановлено, а армянская сторона также прекратила уплату членских взносов.