Հանրային քրեական հետապնդում՝ Քոչարյանին փոխակապակցված ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ
2026 թվականի օգոստոսի 25-ին դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության գործող տնօրեն Ի.Հ.-ի, նախկին տնօրեն Հ.Մ.-ի, «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի և «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Կ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու համար:
• Ի.Հ.-ն 2018 թվականի մարտի 7-ից հանդիսանում է «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրեն, որի ընթացքում 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում, նա խեղաթյուրել է հարկային հաշվարկները և չի վճարել 1 միլիարդ 577 միլիոն 83 հազար դրամ հարկ:
• Հ.Մ.-ն, ով 2007 թվականի մայիսի 25-ից մինչև 2018 թվականի մարտ ամիսը եղել է «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրեն, չի վճարել 328 միլիոն 664 հազար դրամ հարկ:
• Ա.Ա.-ն, ով 2004 թվականի փետրվարի 13-ից զբաղեցնում է «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը, չի վճարել 141 միլիոն 54 հազար դրամ հարկ:
• Կ.Ա.-ն, ով 2012 թվականի հոկտեմբերի 17-ից ղեկավարում է «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերությունը, չի վճարել 520 միլիոն 215 հազար դրամ հարկ:

Общественное уголовное преследование в отношении директоров компаний, связанных с Кочаряном
25 августа 2026 года прокуратура возбудила общественное уголовное преследование против действующего директора компании «Гритти» И.Х., бывшего директора Х.М., директора компании «ФАСТ КАРТ» А.А., действующей под товарным знаком «PLAY CITY», и директора компании «КИНЕТИК» К.А. за неуплату налогов в особо крупном размере.
• И.Х. с 7 марта 2018 года является директором компании «Гритти», в период с ноября 2021 года по июль 2026 года он искажал налоговые отчеты и не уплатил 1 миллиард 577 миллионов 83 тысячи драмов налога:
• Х.М., который занимал должность директора компании «Гритти» с 25 мая 2007 года по март 2018 года, не уплатил 328 миллионов 664 тысячи драмов налога:
• А.А., который с 13 февраля 2004 года занимает должность директора компании «ФАСТ КАРТ», не уплатил 141 миллион 54 тысячи драмов налога:
• К.А., который с 17 октября 2012 года управляет компанией «КИНЕТИК», не уплатил 520 миллионов 215 тысяч драмов налога: