Հանրային քրեական հետապնդում՝ Քոչարյանին փոխակապակցված ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ
2026 թվականի օգոստոսի 25-ին դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության գործող տնօրեն Ի.Հ.-ի, նախկին տնօրեն Հ.Մ.-ի, «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի և «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Կ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու համար:
• Ի.Հ.-ն 2018 թվականի մարտի 7-ից հանդիսանում է «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրեն, որի ընթացքում 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում, նա խեղաթյուրել է հարկային հաշվարկները և չի վճարել 1 միլիարդ 577 միլիոն 83 հազար դրամ հարկ:
• Հ.Մ.-ն, ով 2007 թվականի մայիսի 25-ից մինչև 2018 թվականի մարտ ամիսը եղել է «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրեն, չի վճարել 328 միլիոն 664 հազար դրամ հարկ:
• Ա.Ա.-ն, ով 2004 թվականի փետրվարի 13-ից զբաղեցնում է «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը, չի վճարել 141 միլիոն 54 հազար դրամ հարկ:
• Կ.Ա.-ն, ով 2012 թվականի հոկտեմբերի 17-ից ղեկավարում է «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերությունը, չի վճարել 520 միլիոն 215 հազար դրամ հարկ:

On August 25, 2026, the prosecutor's office initiated public criminal prosecution against the current director of the company "Gritti" I.H., former director H.M., director of the company "FAST CART" A.A., operating under the brand name "PLAY CITY", and director of the company "KINETIK" K.A. for failing to pay taxes in particularly large amounts.
- I.H. has been the director of "Gritti" since March 7, 2018, during which time from November 2021 to July 2026, he distorted tax reports and failed to pay 1 billion 577 million 83 thousand drams in taxes:
- H.M., who served as the director of "Gritti" from May 25, 2007, to March 2018, failed to pay 328 million 664 thousand drams in taxes:
- A.A., who has been the director of "FAST CART" since February 13, 2004, failed to pay 141 million 54 thousand drams in taxes:
- K.A., who has been managing "KINETIK" since October 17, 2012, failed to pay 520 million 215 thousand drams in taxes: