Հանձնարարված պարտքերի գնման գործողությունները կրկնապատկվում են
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չորեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում պետական պարտքի գնման գործողությունները կկրկնապատկվեն, կենտրոնանալով երկարաժամկետ պարտատոմսերի վրա:
Հայտարարությունից հետո եկամուտները զգալիորեն նվազեցին, իսկ բաժնետոմսերի շուկայի ապագա կանխատեսումները բարձրացան:
Նախարարությունը, որը ղեկավարում է քարտուղար Սքոթ Բեսենտը, նպատակ ունի 10-20 տարվա և 20-30 տարվա պարտատոմսերի հատվածը, որը վերջին ամիսներին չի ունեցել գնորդներ:
Այս նոր միջոցառումը սկսվելու է սեպտեմբերի 9-ից և կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 4-ը:
«Այս գործողությունների ավելացումը ցույց է տալիս ֆինանսների նախարարության ցանկությունը՝ ապահովել ավելի մեծ հեղուկություն երկարաժամկետ պարտատոմսերի հատվածում, որտեղ շուկայի մասնակիցների կողմից մշտապես բարձր պահանջարկ կա», - ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, փորձագետները նշում են, որ այս քայլը կարող է դժվարացնել Ֆեդերալ պահուստային համակարգի աշխատանքը, որը նպատակ ունի վերահսկել ինֆլյացիան:

Министерство финансов удваивает операции по выкупу долговых обязательств
Министерство финансов США в среду объявило, что в ближайшие несколько месяцев оно более чем удвоит объем операций по выкупу государственного долга, сосредоточив внимание на длинных сроках погашения.
После объявления доходности резко упали, а фьючерсы на фондовом рынке значительно выросли.
Министерство, возглавляемое секретарем Скоттом Бессентом, нацелится на сегменты рынка с 10-20-летними и 20-30-летними облигациями, которые не имели покупателей с конца июня.
Изменения начнутся 9 сентября и продлятся до 4 ноября.
«Это увеличение операций по выкупу отражает желание Министерства финансов обеспечить большую ликвидность в секторах с длинными сроками погашения, где постоянно наблюдается высокий спрос со стороны участников рынка», - говорится в заявлении министерства.