Հանձնարարված պարտքերի գնման գործողությունները կրկնապատկվում են
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չորեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում պետական պարտքի գնման գործողությունները կկրկնապատկվեն, կենտրոնանալով երկարաժամկետ պարտատոմսերի վրա:
Հայտարարությունից հետո եկամուտները զգալիորեն նվազեցին, իսկ բաժնետոմսերի շուկայի ապագա կանխատեսումները բարձրացան:
Նախարարությունը, որը ղեկավարում է քարտուղար Սքոթ Բեսենտը, նպատակ ունի 10-20 տարվա և 20-30 տարվա պարտատոմսերի հատվածը, որը վերջին ամիսներին չի ունեցել գնորդներ:
Այս նոր միջոցառումը սկսվելու է սեպտեմբերի 9-ից և կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 4-ը:
«Այս գործողությունների ավելացումը ցույց է տալիս ֆինանսների նախարարության ցանկությունը՝ ապահովել ավելի մեծ հեղուկություն երկարաժամկետ պարտատոմսերի հատվածում, որտեղ շուկայի մասնակիցների կողմից մշտապես բարձր պահանջարկ կա», - ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, փորձագետները նշում են, որ այս քայլը կարող է դժվարացնել Ֆեդերալ պահուստային համակարգի աշխատանքը, որը նպատակ ունի վերահսկել ինֆլյացիան:

Treasury doubles debt buybacks as Bessent moves to steady bond market
The Treasury Department said Wednesday it will at least double the level of government debt buybacks in the next few months, targeting the sensitive longer-duration segment of the market.
Yields tumbled following the announcement and stock market futures surged.
Under the accelerated buyback, Treasury, led by Secretary Scott Bessent, will target the 10- to 20-year and 20- to 30-year portion of the market, which has seen a buyers' strike since late June.
The change will start Sept. 9 and stay in effect through Nov. 4.
“This increase in buyback operation sizes reflects Treasury's desire to provide greater liquidity support in longer-dated nominal sectors where there is consistent strong sponsorship from market participants,” the department said in a statement.