Հանցավոր կազմակերպությունը պետությանը պատճառել է 1 մլրդ դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում ավարտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու, տրանսպորտային միջոցների նույնականացման տարրերը կեղծելու եղանակով ՀՀ մաքսային սահմանով հարկման ենթակա օբյեկտները մաքսային համապատասխան ընթացակարգերի շրջանցմամբ տրանսպորտային միջոցներ ՀՀ ներմուծելու, օտարելու և առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 213 մլն 26 հզր 100 ՀՀ դրամ մաքսային միագումար վճարից խուսափելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ հանցավոր կազմակերպությունը, որի անդամները հավաքագրել են մի շարք անձանց, ապօրինի ներմուծել են տրանսպորտային միջոցներ Վրաստանից՝ օգտագործելով կեղծ փաստաթղթեր:
2018-2020 թվականների ընթացքում ՀՀ-ում տրանսպորտային միջոցներ գնած Ղազախստանի քաղաքացիների կողմից իբր իրենց տրված կեղծ լիազորագրերի հիման վրա, 2023-2025 թվականներին՝ տարբեր օրերի, կեղծ դիմումներ են ներկայացվել ՀՀ ՆԳՆ հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներ:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները Վրաստանում գնել են հաշվառման վկայագրերում նշված մակնիշներին համապատասխանող տրանսպորտային միջոցներ, որոնք ապօրինի ներմուծվել են Հայաստան:

Преступная организация нанесла государству ущерб в 1 миллиард драмов
В Главном управлении по специальным поручениям Следственного комитета РА завершено предварительное расследование уголовного дела о незаконном ввозе транспортных средств в Армению с использованием поддельных документов и подделкой идентификационных элементов транспортных средств, что привело к уклонению от уплаты таможенных сборов на сумму 1 миллиард 213 миллионов 26 тысяч 100 драмов.
В ходе расследования было установлено, что преступная организация, члены которой собрали несколько лиц, незаконно ввезла транспортные средства из Грузии, используя поддельные документы.
В период с 2018 по 2020 год граждане Казахстана, купившие транспортные средства в Армении, на основании якобы выданных им поддельных доверенностей, в 2023-2025 годах подавали поддельные заявления в регистрационно-экзаменационные подразделения МВД РА.
Члены преступной организации приобрели транспортные средства, соответствующие маркам, указанным в регистрационных свидетельствах, которые были незаконно ввезены в Армению.