Հանցավոր կազմակերպությունը պետությանը պատճառել է 1 մլրդ դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում ավարտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու, տրանսպորտային միջոցների նույնականացման տարրերը կեղծելու եղանակով ՀՀ մաքսային սահմանով հարկման ենթակա օբյեկտները մաքսային համապատասխան ընթացակարգերի շրջանցմամբ տրանսպորտային միջոցներ ՀՀ ներմուծելու, օտարելու և առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 213 մլն 26 հզր 100 ՀՀ դրամ մաքսային միագումար վճարից խուսափելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ հանցավոր կազմակերպությունը, որի անդամները հավաքագրել են մի շարք անձանց, ապօրինի ներմուծել են տրանսպորտային միջոցներ Վրաստանից՝ օգտագործելով կեղծ փաստաթղթեր:
2018-2020 թվականների ընթացքում ՀՀ-ում տրանսպորտային միջոցներ գնած Ղազախստանի քաղաքացիների կողմից իբր իրենց տրված կեղծ լիազորագրերի հիման վրա, 2023-2025 թվականներին՝ տարբեր օրերի, կեղծ դիմումներ են ներկայացվել ՀՀ ՆԳՆ հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներ:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները Վրաստանում գնել են հաշվառման վկայագրերում նշված մակնիշներին համապատասխանող տրանսպորտային միջոցներ, որոնք ապօրինի ներմուծվել են Հայաստան:

The preliminary investigation into the criminal case regarding the illegal import of vehicles into Armenia using forged documents and the forgery of vehicle identification elements, which led to evasion of customs duties amounting to 1 billion 213 million 26 thousand 100 drams, has been completed at the Special Investigative Department of the RA Investigative Committee.
The investigation established that a criminal organization, whose members recruited several individuals, illegally imported vehicles from Georgia using forged documents.
During the period from 2018 to 2020, citizens of Kazakhstan who purchased vehicles in Armenia submitted forged applications to the registration-examination departments of the RA Ministry of Internal Affairs based on allegedly issued forged powers of attorney in 2023-2025.
Members of the criminal organization purchased vehicles corresponding to the brands indicated in the registration certificates, which were illegally imported into Armenia.