ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում ավարտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու, տրանսպորտային միջոցների նույնականացման տարրերը կեղծելու եղանակով ՀՀ մաքսային սահմանով հարկման ենթակա օբյեկտները մաքսային համապատասխան ընթացակարգերի շրջանցմամբ տրանսպորտային միջոցներ ՀՀ ներմուծելու, օտարելու և առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 213 մլն 26 հազար 100 ՀՀ դրամ մաքսային միագումար վճարից խուսափելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկանում է ՀՀ քննչական կոմիտեից, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Հ.Վ.-ն, Ա.Մ.-ն, Ս.Շ.-ն, Լ.Ե.-ն և Բ.Կ.-ն ստեղծել են հանցավոր կազմակերպություն և որպես դրա անդամներ հավաքագրել Ա.Մ.-ին, Հ.Գ.-ին, Ա.Դ.-ին, Ս.Ա.-ին և Հ.Ս.-ին` Վրաստանի Հանրապետությունից օրենքով սահմանված մաքսային ընթացակարգերը շրջանցելով Հայաստանի Հանրապետություն տրանսպորտային միջոցներ ապօրինի ներմուծելու և վաճառելու համար:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները 2018-2020 թվականների ընթացքում ՀՀ-ում տրանսպորտային միջոցներ գնած Ղազախստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից իբր իրենց տրված կեղծ լիազորագրերի հիման վրա, 2023-2025 թվականների ընթացքում՝ տարբեր օրերի, կեղծ դիմումներ են ներկայացրել ՀՀ ՆԳՆ հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներ:
Դրանից հետո հանցավոր կազմակերպության անդամները Վրաստանում գնել են հաշվառման վկայագրերում նշված մակնիշներին համապատասխանող տրանսպորտային միջոցներ, վրաց-հայկական և վրաց-ռուսական միջպետական սահմանների չեզոք գոտիներում պոկել տրանսպորտային միջոցների նույնականացման համարները:

Criminal Organization Caused 1 Billion Dram Damage to the State
The investigation by the Special Investigative Department of the RA Investigative Committee has concluded regarding a criminal organization that caused damage to the state amounting to 1 billion 213 million 26 thousand drams through the use of forged documents and the forgery of vehicle identification elements, circumventing customs procedures for taxable objects imported into Armenia.
According to the RA Investigative Committee, it has been established that H.V., A.M., S.Sh., L.E., and B.K. created a criminal organization and recruited A.M., H.G., A.D., S.A., and H.S. as its members to illegally import and sell vehicles into Armenia while bypassing the legally established customs procedures from the Republic of Georgia.
During the years 2018-2020, based on forged powers of attorney allegedly issued by citizens of Kazakhstan who purchased vehicles in Armenia, the group members submitted forged applications to the registration-examination divisions of the RA Ministry of Internal Affairs during various days in 2023-2025.
Subsequently, the members of the criminal organization purchased vehicles corresponding to the brands indicated in the registration certificates and removed the identification numbers of the vehicles in the neutral zones of the Georgian-Armenian and Georgian-Russian state borders.