Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ հանցավոր ծագում ունեցող 29 մլն դրամը փոխանցվել է պետական բյուջե։
«Քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա․Մ․-ն տևական ժամանակ համակարգչային հափշատկություններ իրականացնելու վերաբերյալ նախնական համաձայնություն ձեռք բերելով ՀՀ և օտարերկրյա մի խումբ այլ քաղաքացիների հետ, 2025 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբերի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում մասնակցել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպությանը, որի ղեկավարները հավաքագրել և ներգրավել են 50-ից ավելի անդամների, վերջիններիս գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով ստեղծել բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, մշակել վարքագծի և արգելքների ներխմբային նորմեր և հետևել դրանց պահպանմանը, ներդրել հանցագործությունների կատարման հստակ և մանրակրկիտ մտածված մեխանիզմներ՝ ուղղորդելով քայլերի հաջորդականությունը:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու, ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով՝ վարձակալված տարածքներից կատարել են իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված համակարգչային հաշտակություններ։
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առնվազն 2 մլրդ 518 մլն 288 հզր 500 ՀՀ դրամի հափշտակություններ կատարելու հանգամանքը։
Ա․Մ․-ի բնակարանի խուզարկությամբ հայտնաբերվել է հանցավոր ծագում ունեցող 29 մլն 491 հզր ՀՀ դրամ գումար և մեծ թվով ոսկյա զարդեր, որոնց հետագա բռնագրավման հարցին կանդրադառնա դատարանն իր եզրափակիչ դատավարական ակտով:
Ա․Մ․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

29 Million Drams of Criminal Origin Transferred to State Budget
The Investigative Committee reports that 29 million drams of criminal origin have been transferred to the state budget.
"During the preliminary investigation of the criminal case initiated by the Cybercrime and High-Tech Crime Investigation Department of the Investigative Committee, apparent factual data were obtained indicating that A.M., having reached a preliminary agreement with a group of citizens from the RA and foreign countries regarding computer fraud, participated in a transnational criminal organization from June to November 29, 2025. The leaders of this organization recruited and involved more than 50 members, created a multi-tiered hierarchical structure to manage and coordinate their actions, performed role distribution based on specialization, developed behavioral norms and restrictions within the group, and monitored their compliance, implementing clear and meticulously thought-out mechanisms for committing crimes, directing the sequence of actions.
Members of the criminal organization, posing as lawyers, representatives of international companies, crypto platforms, and financial officers, used various aliases to commit the computer frauds from rented premises.
The preliminary investigation established that the criminal organization committed thefts amounting to at least 2 billion 518 million 288 thousand 500 drams.
During a search of A.M.'s apartment, 29 million 491 thousand drams of criminal origin and a large number of gold jewelry were found, the issue of their further confiscation will be addressed by the court in its final judicial act.
A public criminal prosecution has been initiated against A.M. by the decision of the supervising prosecutor under part 1 of Article 319 of the Criminal Code (participation in a criminal organization) and under points 1 and 3 of part 3 of Article 257 (particularly large-scale computer theft committed by a criminal organization). The criminal case has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion," the statement said.