Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ հանցավոր ծագում ունեցող 29 մլն դրամը փոխանցվել է պետական բյուջե։
«Քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա․Մ․-ն տևական ժամանակ համակարգչային հափշատկություններ իրականացնելու վերաբերյալ նախնական համաձայնություն ձեռք բերելով ՀՀ և օտարերկրյա մի խումբ այլ քաղաքացիների հետ, 2025 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբերի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում մասնակցել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպությանը, որի ղեկավարները հավաքագրել և ներգրավել են 50-ից ավելի անդամների, վերջիններիս գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով ստեղծել բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, մշակել վարքագծի և արգելքների ներխմբային նորմեր և հետևել դրանց պահպանմանը, ներդրել հանցագործությունների կատարման հստակ և մանրակրկիտ մտածված մեխանիզմներ՝ ուղղորդելով քայլերի հաջորդականությունը:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու, ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով՝ վարձակալված տարածքներից կատարել են իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված համակարգչային հաշտակություններ։
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առնվազն 2 մլրդ 518 մլն 288 հզր 500 ՀՀ դրամի հափշտակություններ կատարելու հանգամանքը։
Ա․Մ․-ի բնակարանի խուզարկությամբ հայտնաբերվել է հանցավոր ծագում ունեցող 29 մլն 491 հզր ՀՀ դրամ գումար և մեծ թվով ոսկյա զարդեր, որոնց հետագա բռնագրավման հարցին կանդրադառնա դատարանն իր եզրափակիչ դատավարական ակտով:
Ա․Մ․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

29 миллионов драмов с преступным происхождением переданы в государственный бюджет
Следственный комитет сообщает, что 29 миллионов драмов с преступным происхождением были переданы в государственный бюджет.
«В ходе предварительного расследования уголовного дела, инициированного Управлением по расследованию преступлений в сфере киберпреступлений и высоких технологий Следственного комитета, были получены очевидные фактические данные о том, что А.М. в течение длительного времени, предварительно согласовав действия с группой граждан РА и иностранных государств, с июня по 29 ноября 2025 года принимал участие в транснациональной преступной организации, руководители которой собрали и привлекли более 50 членов, создали многоуровневую иерархическую структуру для управления и координации действий этих членов, распределили роли на основе специализации, разработали нормы поведения и ограничения внутри группы и следили за их соблюдением, внедрили четкие и тщательно продуманные механизмы совершения преступлений, направляя последовательность действий.
Члены преступной организации, выдавая себя за юристов, представителей международных компаний, криптоплатформ, финансовых ответственных, представлялись под различными псевдонимами и совершали компьютерные мошенничества из арендованных помещений.
В ходе предварительного расследования было установлено, что преступная организация совершила хищения на сумму не менее 2 миллиарда 518 миллионов 288 тысяч 500 драмов.
В ходе обыска квартиры А.М. было обнаружено 29 миллионов 491 тысяча драмов с преступным происхождением и большое количество золотых украшений, вопрос о дальнейшей конфискации которых будет рассмотрен судом в его окончательном судебном акте.
В отношении А.М. по решению надзорного прокурора возбуждено уголовное преследование по части 1 статьи 319 Уголовного кодекса (участие в преступной организации) и по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (особо крупное хищение, совершенное преступной организацией). Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору надзора», - говорится в сообщении.
Уведомление: лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.