Համաշխարհային տվյալների կենտրոնները մինչև 2030 թվականը կարող են եռապատկել ջրի սպառումը
Համաշխարհային տվյալների կենտրոնների տարեկան ջրասպառումը մինչև 2030 թվականը, ջրի խնայողության միջոցների բացակայության դեպքում, կարող է աճել՝ 2025 թվականի 222 մլրդ լիտրից հասնելով 644 մլրդ լիտրի: Սա կանխատեսում է Rystad Energy-ն:
Ջրօգտագործման արդյունավետության չափավոր բարելավումը կարող է սպառումը նվազեցնել մինչև 543 մլրդ լիտր, իսկ ավելի ակտիվ միջոցառումների դեպքում՝ մինչև 388 մլրդ լիտր, հայտարարել է տվյալների կենտրոնների և ջրածնի ոլորտներում հետազոտությունների գլոբալ ղեկավար Լե Մին Կխոյը:
Այս թվերը հաշվի են առնում միայն հաշվարկային հզորությունների սառեցման համար ջրի անմիջական օգտագործումը, մինչդեռ ջուրը ներգրավված է նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ամբողջ շղթայում, ինչը, փորձագետի խոսքով, լրացուցիչ բարդություն է ստեղծում:
Տվյալների կենտրոնների խոշոր օպերատորները, այդ թվում՝ AWS, Google, Microsoft և Meta ընկերությունները պարտավորվել են ավելի խնայողաբար օգտագործել ջուրը:
Բոլոր չորս ընկերությունները մտադիր են մինչև 2030 թվականը հասնել «ջրային դրական հաշվեկշռի», այսինքն՝ վերականգնել ջրային պաշարներն ավելի մեծ ծավալով, քան սպառում են:
Միևնույն ժամանակ, Rystad-ի գնահատմամբ՝ տվյալների կենտրոնների ջրասպառման 34%-ը մինչև 2030 թվականը բաժին է ընկնելու ջրի բարձր և ծայրահեղ բարձր պակաս ունեցող տարածաշրջաններին:
Առավել մեծ ռիսկ ունեցող տարածաշրջանների թվում են Հնդկաստանի Ջամնագար և Թհանա քաղաքները, ինչպես նաև Տեխասի Ռիվս շրջանը:
Rystad-ը նաև նշում է, որ արհեստական բանականության տարածումը պարտադիր չէ, որ հանգեցնի ջրասպառման համամասն աճի:

Годовое потребление воды мировыми центрами обработки данных может вырасти до 644 миллиардов литров к 2030 году, если не будут предприняты меры по экономии воды, согласно прогнозу Rystad Energy.
Умеренное улучшение эффективности использования воды может снизить потребление до 543 миллиардов литров, а при более активных мерах — до 388 миллиардов литров, заявил глобальный руководитель исследований в области центров обработки данных и водородной отрасли Ле Мин Кхой.
Эти цифры учитывают только прямое использование воды для охлаждения вычислительных мощностей, в то время как вода также вовлечена во всей цепочке поставок электроэнергии, что, по словам эксперта, создает дополнительные сложности.
Крупные операторы центров обработки данных, включая AWS, Google, Microsoft и Meta, обязались более экономно использовать воду.
Все четыре компании намерены достичь «водного положительного баланса» к 2030 году, то есть восстанавливать водные ресурсы в большем объеме, чем они потребляют.
В то же время, по оценкам Rystad, 34% потребления воды центрами обработки данных будет приходиться на регионы с высоким и крайне высоким дефицитом воды к 2030 году.
Среди наиболее рисковых регионов — города Джамнагар и Тхана в Индии, а также округ Ривз в Техасе.
Rystad также отмечает, что распространение искусственного интеллекта не обязательно приведет к пропорциональному увеличению потребления воды.