Համաշխարհային տվյալների կենտրոնները մինչև 2030 թվականը կարող են եռապատկել ջրի սպառումը
Համաշխարհային տվյալների կենտրոնների տարեկան ջրասպառումը մինչև 2030 թվականը, ջրի խնայողության միջոցների բացակայության դեպքում, կարող է աճել՝ 2025 թվականի 222 մլրդ լիտրից հասնելով 644 մլրդ լիտրի: Սա կանխատեսում է Rystad Energy-ն:
Ջրօգտագործման արդյունավետության չափավոր բարելավումը կարող է սպառումը նվազեցնել մինչև 543 մլրդ լիտր, իսկ ավելի ակտիվ միջոցառումների դեպքում՝ մինչև 388 մլրդ լիտր, հայտարարել է տվյալների կենտրոնների և ջրածնի ոլորտներում հետազոտությունների գլոբալ ղեկավար Լե Մին Կխոյը:
Այս թվերը հաշվի են առնում միայն հաշվարկային հզորությունների սառեցման համար ջրի անմիջական օգտագործումը, մինչդեռ ջուրը ներգրավված է նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ամբողջ շղթայում, ինչը, փորձագետի խոսքով, լրացուցիչ բարդություն է ստեղծում:
Տվյալների կենտրոնների խոշոր օպերատորները, այդ թվում՝ AWS, Google, Microsoft և Meta ընկերությունները պարտավորվել են ավելի խնայողաբար օգտագործել ջուրը:
Բոլոր չորս ընկերությունները մտադիր են մինչև 2030 թվականը հասնել «ջրային դրական հաշվեկշռի», այսինքն՝ վերականգնել ջրային պաշարներն ավելի մեծ ծավալով, քան սպառում են:
Միևնույն ժամանակ, Rystad-ի գնահատմամբ՝ տվյալների կենտրոնների ջրասպառման 34%-ը մինչև 2030 թվականը բաժին է ընկնելու ջրի բարձր և ծայրահեղ բարձր պակաս ունեցող տարածաշրջաններին:
Առավել մեծ ռիսկ ունեցող տարածաշրջանների թվում են Հնդկաստանի Ջամնագար և Թհանա քաղաքները, ինչպես նաև Տեխասի Ռիվս շրջանը:
Rystad-ը նաև նշում է, որ արհեստական բանականության տարածումը պարտադիր չէ, որ հանգեցնի ջրասպառման համամասն աճի:

Global data centers' annual water consumption could rise to 644 billion liters by 2030 if no water-saving measures are taken, according to a forecast by Rystad Energy.
Moderate improvements in water usage efficiency could reduce consumption to 543 billion liters, while more active measures could bring it down to 388 billion liters, stated Le Min Khoy, global head of research in the data center and hydrogen sectors.
These figures only account for direct water use for cooling computational capacities, while water is also involved in the entire electricity supply chain, which, according to the expert, adds additional complexity.
Major operators of data centers, including AWS, Google, Microsoft, and Meta, have committed to using water more efficiently.
All four companies aim to achieve a “water positive balance” by 2030, meaning they intend to restore water resources in greater volumes than they consume.
At the same time, Rystad estimates that 34% of data centers' water consumption will be in regions with high and extremely high water scarcity by 2030.
Among the most at-risk regions are Jamnagar and Thane in India, as well as the Reeves County in Texas.
Rystad also notes that the spread of artificial intelligence does not necessarily lead to a proportional increase in water consumption.