Համաշխարհային պարենային գները հասել են վերջին երեք տարվա առավելագույն մակարդակին
Համաշխարհային պարենային գները հուլիսին բարձրացել են մինչև վերջին երեք տարվա ամենաբարձր մակարդակը, քանի որ անբարենպաստ եղանակային պայմաններն ու Պարսից ծոցի և Սևծովյան տարածաշրջանի ռազմական հակամարտությունների սրացումը նպաստել են գյուղատնտեսական ապրանքների թանկացմանը։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությանը (FAO):
Կազմակերպության գլխավոր տնտեսագետը Reuters-ին հայտնել է, որ աշխարհը բախվում է պարենային գնաճի նոր ալիքի։ Նրա խոսքով՝ Իրանում և Ուկրաինայում առկա ճգնաժամերը, ինչպես նաև Էլ Նինյո կլիմայական երևույթը ստեղծում են «կատարյալ փոթորիկ», որը հանգեցնում է գների աճի և բերքատվության նվազման։
FAO-ի պարենային գների ինդեքսը, որը հետևում է միջազգային շուկայում վաճառվող պարենային ապրանքների զամբյուղի արժեքի ամսական փոփոխություններին, հուլիսին միջինում կազմել է 131.1 կետ՝ հունիսի 130.3 կետի դիմաց։ Reuters-ի տվյալներով՝ սա ամենաբարձր ցուցանիշն է՝ 2023 թվականի հունվարից ի վեր։
Հուլիսին FAO-ի հացահատիկային մշակաբույսերի գների ինդեքսն աճել է 3.4%-ով նախորդ ամսվա համեմատ։ Դրան հիմնականում նպաստել է ցորենի գների 5.8% աճը։
FAO-ի տվյալներով՝ ցորենի շուկայի վրա ազդել են Սև ծովով արտահանման հնարավոր խափանումների վերաբերյալ մտահոգությունները, ինչպես նաև շոգ եղանակի պատճառով հիմնական արտադրող տարածաշրջաններում ցանքատարածությունների վնասումները։
Բուսական յուղերի գների ինդեքսն աճել է 2%-ով և հասել 2022 թվականի հունիսից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։
Reuters-ը նշում է, որ Իրանի շուրջ հակամարտության սրման հետևանքով նավթի գների բարձրացումը և բիոդիզելի նկատմամբ մեծ պահանջարկը նպաստել են արմավենու և սոյայի յուղերի թանկացմանը։ Միևնույն ժամանակ, սրոհունդի և արևածաղկի յուղերի գները նվազել են։
Շաքարի գներն աճել են 5.6%-ով՝ Եվրոպայում և Ասիայում եղանակային պայմանների վերաբերյալ մտահոգությունների, ինչպես նաև Բրազիլիայում էթանոլի նկատմամբ ավելի բարձր պահանջարկի սպասումների պատճառով։
Միևնույն ժամանակ, FAO-ի տվյալներով, մսի գները հունիսին գրանցված ռեկորդային մակարդակի համեմատ նվազել են 2.8%-ով։ Էժանացել են թռչնամսի, խոզի և տավարի մսի տեսակները, մինչդեռ գառան մսի գները հասել են պատմական առավելագույնի՝ Օվկիանիայից արտահանման սահմանափակ ծավալների պատճառով։
Կաթնամթերքի գները նույնպես նվազել են՝ 0.7%-ով։ Չնայած վերջին աճին՝ կազմակերպության պարենային գների ընդհանուր ինդեքսը դեռևս 18.2%-ով ցածր է 2022 թվականի մարտին գրանցված պատմական առավելագույն ցուցանիշից, որը ձևավորվել էր Ուկրաինայում հակամարտության սկսվելուց հետո։

Мировые цены на продовольствие достигли максимума за последние три года
Мировые цены на продовольствие в июле достигли самого высокого уровня за последние три года, так как неблагоприятные погодные условия и обострение военных конфликтов в Персидском заливе и Черноморском регионе способствовали удорожанию сельскохозяйственной продукции. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на Продовольственную и сельскохозяйственную организацию ООН (ФАО).
Главный экономист организации сообщил Reuters, что мир сталкивается с новой волной продовольственной инфляции. По его словам, кризисы в Иране и Украине, а также климатическое явление Эль-Ниньо создают «совершенный шторм», который приводит к росту цен и снижению урожайности.
Индекс цен на продовольствие ФАО, который отслеживает месячные изменения стоимости корзины продовольственных товаров, продаваемых на международном рынке, в июле составил в среднем 131,1 пункта по сравнению с 130,3 пункта в июне. По данным Reuters, это самый высокий показатель с января 2023 года.
В июле индекс цен на зерновые культуры вырос на 3,4% по сравнению с предыдущим месяцем. Это было в основном связано с ростом цен на пшеницу на 5,8%.
По данным ФАО, на рынок пшеницы повлияли опасения по поводу возможных сбоев в экспортных поставках через Черное море, а также ущерб от засушливой погоды в основных производящих регионах.
Индекс цен на растительные масла вырос на 2% и достиг самого высокого уровня с июня 2022 года.
Reuters отмечает, что рост цен на нефть из-за обострения конфликта вокруг Ирана и высокий спрос на биодизель способствовали удорожанию пальмового и соевого масел. В то же время цены на рапсовое и подсолнечное масла снизились.
Цены на сахар выросли на 5,6% из-за опасений по поводу погодных условий в Европе и Азии, а также ожиданий более высокого спроса на этанол в Бразилии.
В то же время, по данным ФАО, цены на мясо снизились на 2,8% по сравнению с рекордными уровнями, зафиксированными в июне. Удешевление произошло на курятину, свинину и говядину, в то время как цены на баранину достигли исторического максимума из-за ограниченных объемов экспорта из Океании.
Цены на молочные продукты также снизились на 0,7%. Несмотря на недавний рост, общий индекс цен на продовольствие организации все еще на 18,2% ниже исторического максимума, зафиксированного в марте 2022 года, который был установлен после начала конфликта в Украине.