Համաշխարհային նավթի գներն աճել են Կարմիր ծովում նավերի վրա հարձակումների ֆոնին
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման պայմաններում համաշխարհային նավթի գներն աճել են։ Օրերս Կարմիր ծովում և Օմանի ծոցում նավերի վրա իրականացված հարձակումներից հետո նավթի միջազգային գներն աճել են, հաղորդում է CNBC-ն։
Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսները թանկացել են 1.24%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարի, իսկ ամերիկյան WTI նավթի պայմանագրերի գինը բարձրացել է 1.3%-ով՝ մինչև մեկ բարելի դիմաց 84.3 դոլար։
Համաշխարհային ծովային առևտրային երթուղիների անվտանգության վերաբերյալ մտահոգություններն ուժեղացել են այն բանից հետո, երբ վերջերս Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում բեռնատար նավի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել է վեց մարդ։ ԱՄՆ զինված ուժերը հրթիռային հարված են հասցրել կոնտեյներատար նավին, որը փորձում էր Օմանի ծոցով ճեղքել ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ Այս միջադեպերը ընդգծում են հակամարտության աճող ազդեցությունը համաշխարհային առևտրի առանցքային ծովային ուղիների վրա։
Interactive Brokers-ի ավագ տնտեսագետ Խոսե Տորեսը նշել է, որ նավթի մատակարարումների վերաբերյալ մտահոգությունները պահպանվում են՝ չնայած Հորմուզի նեղուցի բացման շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հնարավոր համաձայնության նշաններին։
Փորձագետի խոսքով՝ «ներդրողները մի քանի շաբաթ սպասում էին համաձայնագրի, և այս փուլում, հավանաբար, անհրաժեշտ կլինի զգալի առաջընթաց, որպեսզի եկամտաբերությունը էականորեն նվազի, իսկ բաժնետոմսերը շարունակեն աճել»։ Նա նաև հավելել է, որ հումքային ապրանքների գների բարձրացումը վկայում է շուկայում պահպանվող մտահոգությունների մասին։

На фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке мировые цены на нефть выросли. В последние дни после атак на суда в Красном море и в Оманском заливе международные цены на нефть увеличились, сообщает CNBC.
Фьючерсы на нефть марки Brent подорожали на 1,24%, достигнув 90 долларов за баррель, в то время как цена контрактов на американскую нефть WTI выросла на 1,3%, составив 84,3 доллара за баррель.
Обеспокоенность по поводу безопасности мировых морских торговых путей усилилась после недавней атаки на грузовое судно в проливе Баб-эль-Мандеб, в результате которой погибли шесть человек. Вооруженные силы США нанесли ракетный удар по контейнеровозу, который пытался прорваться через блокаду иранских портов, установленную США. Эти инциденты подчеркивают растущее влияние конфликта на ключевые морские пути мировой торговли.
Старший экономист Interactive Brokers Хосе Торрес отметил, что опасения по поводу поставок нефти сохраняются, несмотря на признаки возможного соглашения между США и Ираном по открытию пролива Ормуз.
По словам эксперта, «инвесторы ждали соглашения несколько недель, и на этом этапе, вероятно, потребуется значительный прогресс, чтобы доходность существенно снизилась, а акции продолжали расти». Он также добавил, что рост цен на сырьевые товары свидетельствует о сохраняющихся опасениях на рынке.