ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հյուրընկալել է Համաշխարհային բանկի՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող խորհրդատվական և վերլուծական ծառայությունների տեխնիկական առաքելության ներկայացուցիչներին։
Էդուարդ Հակոբյանն ընդգծել է Համաշխարհային բանկի առանցքային դերակատարությունը՝ կարևորելով կազմակերպության հետ ձևավորված երկարամյա համագործակցության շարունակականությունն ու հետագա ընդլայնումը։
Քննարկվել են ներկայում իրականացվող մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ մաքսային համակարգի թվայնացման, գործընթացների պարզեցման և արդիականացման, ինչպես նաև արհեստական բանականության գործիքների կիրառման հետ կապված ծրագրեր։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող տեխնիկական աջակցության երկրորդ փուլի մեկնարկին առնչվող հարցերին, ինչպես նաև ԹՐԻՓՓ-ի բիզնես մոդելի նախագծման նպատակով տրամադրվող աջակցության շրջանակին։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առանձին թիրախային հանդիպումներից հետո հստակեցնել Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվելիք աջակցության շրջանակը, այդ թվում՝ թվային փոխկապակցվածության ոլորտում։

Председатель Государственного налогового комитета Армении Эдвард Акопян принял представителей технической миссии Всемирного банка, осуществляющей консультационные и аналитические услуги в рамках инициативы "Перекресток мира".
Эдвард Акопян подчеркнул ключевую роль Всемирного банка, отметив важность продолжения и дальнейшего расширения многолетнего сотрудничества с организацией.
Обсуждались текущие программы, включая цифровизацию таможенной системы, упрощение и модернизацию процессов, а также программы, связанные с применением инструментов искусственного интеллекта.
На встрече также обсуждались вопросы, касающиеся начала второго этапа технической помощи, предоставляемой Всемирным банком в рамках инициативы "Перекресток мира", а также рамки поддержки для проектирования бизнес-модели ТРИПП.
Стороны договорились уточнить рамки поддержки, предоставляемой Всемирным банком, включая сферу цифровой взаимосвязанности, после отдельных целевых встреч.