Համալսարանների ուսման վարձերը աճում են, ընտանիքները պայքարում են ֆինանսավորման համար
Համալսարանների ուսման վարձերը շարունակաբար աճում են, և այժմ ընտանիքների մոտ կեսը պարտք է վերցնում ուսման համար, ըստ Sallie Mae-ի նոր զեկույցի: Ուսման վարձերը աճում են ավելի արագ, քան այլ տնային ծախսերը, մասնավորապես, պետական և տեղական կառավարությունների ֆինանսական աջակցությունը նվազել է:
2026 թվականին, ուսման վարձերը գերազանցում են $100,000-ը, և շատ ուսանողներ չեն կարողանում վճարել այդ գումարը: Միայն 12%-ը հարցված ամերիկացիների համար չորս տարվա համալսարանները մատչելի են:
Ընտանիքները increasingly կախված են պետական և մասնավոր օգնությունից, որպեսզի կարողանան վճարել ուսման վարձերը: 2025-26 ուսումնական տարվա ընթացքում ընտանիքների կեսը պարտք է վերցրել, իսկ 68%-ը նշել է, որ պարտք վերցնելը միշտ եղել է իրենց պլանում:
Ընտանիքների եկամուտն ու խնայողությունները սովորաբար չեն ծածկում ուսման ծախսերի կեսից ավելին: Ուսանողական վարկերը կազմում են մնացած ծախսերի մեծ մասը:
Ինչպես ընտանիքները ֆինանսավորում են ուսումը
2026 թվականին, ծնողները, ովքեր խնայել են ուսման համար, նշել են, որ խնայել են $37,897, ինչը զգալի նվազում է նախորդ տարվա $51,310-ից: Արդյունքում, միայն 16%-ը ընտանիքների, ովքեր խնայել են ուսման համար, նշել են, որ պատրաստ են ամբողջությամբ ծածկել ուսման ծախսերը:
Այս findings-ը գալիս են այն ժամանակ, երբ ընտանիքները բախվում են նոր սահմանափակումների պետական ուսանողական վարկերի վրա:
Ինչպես հասանք այստեղ
Համալսարանային կրթությունը այժմ ամենամեծ ծախսն է, որը անհատը կարող է ունենալ կյանքում, բացի բնակարան գնելուց: Վերջին տասնամյակներում պետական ֆինանսավորման կտրուկ կրճատումները հանգեցրել են ուսման վարձերի sharp աճի:

Рост цен на обучение в университетах: как семьи справляются с финансированием
Рост цен на обучение в университетах продолжает расти, и теперь почти половина семей берут кредиты для оплаты учебы, согласно новому отчету Sallie Mae. Цены на обучение растут быстрее, чем другие домашние расходы, в частности, из-за снижения финансовой поддержки со стороны государственных и местных властей.
В 2026 году стоимость обучения превышает $100,000, и многие студенты не могут позволить себе эту сумму. Только 12% опрошенных американцев считают четырехлетние колледжи доступными.
Семьи все чаще зависят от государственной и частной помощи, чтобы покрыть расходы на обучение. В учебном году 2025-26 почти половина семей взяли кредиты, и 68% из них отметили, что кредитование всегда было частью их плана.
Доходы и сбережения родителей обычно не покрывают более половины расходов на обучение. Студенческие кредиты составляют большую часть оставшихся расходов.
Как семьи финансируют учебу
В 2026 году родители, которые откладывали деньги на учебу, сообщили, что отложили $37,897, что значительно меньше по сравнению с $51,310 в прошлом году. В результате только 16% семей, которые откладывали на учебу, заявили, что готовы полностью покрыть расходы на обучение.
Эти данные появляются в то время, когда семьи сталкиваются с новыми ограничениями на государственные студенческие кредиты.
Как мы сюда попали
Образование в университете теперь является самой большой статьей расходов, которую человек может понести за свою жизнь, кроме покупки жилья. В последние десятилетия резкое сокращение государственного финансирования привело к резкому увеличению цен на обучение: