Հաջորդ շաբաթվա գնաճի տվյալների կարևորությունը մեծացել է, քանի որ անցյալ ուրբաթվա աշխատանքի զեկույցը նոր փոփոխություններ է մտցրել տոկոսադրույքների կանխատեսումներում: Ակցիաները բարձրացել էին ուրբաթ, ավարտելով ամսվա ուժեղ մեկնարկը, քանի որ վերջին ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղերի զեկույցը ցույց տվեց անսպասելի աշխատատեղերի կորուստ հուլիսին: Ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղերը նվազել են 23,000-ով, իսկ գործազրկության մակարդակը նվազել է 4.1%-ով, ըստ Աշխատանքի նախարարության զեկույցի:
Այս զեկույցը, սակայն, ողջունվել է ներդրողների կողմից, ովքեր թույլ են տվել, որ աշխատաշուկայի թույլ վիճակը նշան է, որ Ֆեդերալ պահուստային համակարգը չի բարձրացնի տոկոսադրույքները սեպտեմբերին: Այդ մտահոգությունը աճում էր վերջին շաբաթներին, քանի որ երեք հակառակորդներ վերջին կենտրոնական բանկի նիստում հուլիսին քվեարկել էին տոկոսադրույքները բարձրացնելու օգտին:
Ուրբաթ օրը, Ֆեդի կողմից տոկոսադրույքների 25 բազիսային կետով բարձրացման հավանականությունը նվազել է 55%-ից 42%-ի:
Այս ամենը մեծացնում է հաջորդ շաբաթվա սպառողական և արտադրական գների ինդեքսների համար սպասվող տվյալների կարևորությունը: Ֆեդը զգուշանում է բարձր գնաճի վտանգներից և վստահություն է հայտնում աշխատաշուկայի նկատմամբ:
Տնտեսագետները չեն սպասում գնաճի ոլորտում մեծ մեղմացում: Հուլիս ամսվա սպառողական գների ինդեքսը, ըստ FactSet-ի, սպասվում է, որ կբարձրանա 3.4%-ով, ինչը դեռևս շատ բարձր է Ֆեդի 2%-անոց նպատակային մակարդակից:
Ներդրողները հույս ունեն, որ մեղմ գնաճի զեկույցը թույլ կտա Ֆեդին մնալ անփոփոխ սեպտեմբերին:
Այս շաբաթվա ընթացքում կարևոր իրադարձությունները ներառում են սպառողական գների ինդեքսի հրապարակումը, արտադրական գների ինդեքսը և մանրածախ վաճառքի տվյալները:

Прогноз финансовых рынков на следующую неделю
Ставки на данные по инфляции на следующей неделе возросли, поскольку отчет по занятости в пятницу внес новые изменения в прогнозы процентных ставок. Акции выросли в пятницу, завершив сильное начало месяца, после того как последний отчет по несельскохозяйственным рабочим местам показал неожиданную потерю рабочих мест в июле. Несельскохозяйственные рабочие места сократились на 23,000, в то время как уровень безработицы немного снизился до 4.1%, как сообщило Бюро статистики труда.
Тем не менее, этот шокирующий отчет был встречен с одобрением инвесторов, которые восприняли слабость на рынке труда как признак того, что Федеральная резервная система не повысит ставки в сентябре. Эта опасность нарастала на Уолл-стрит в последние недели, после того как трое несогласных на последнем заседании центрального банка в июле проголосовали за повышение ставок.
В пятницу вероятность повышения ставок ФРС на 25 базисных пунктов на следующем заседании снизилась с 55% до 42%.
Это увеличивает ставки на данные по потребительским и производственным ценам за июль на следующей неделе. ФРС внимательно следит за опасностями более высокой инфляции и выражает уверенность в рынке труда.
Экономисты не ожидают значительного облегчения в области инфляции. Ожидается, что индекс потребительских цен за июль вырастет на 3.4% по сравнению с тем же месяцем прошлого года, согласно консенсус-прогнозам FactSet. Это немного ниже, чем рост на 3.5% в июне, но все еще значительно выше целевого уровня инфляции ФРС в 2%.
Инвесторы надеются на более мягкий отчет по инфляции, который позволит ФРС остаться на месте в сентябре.
На этой неделе важные события включают публикацию индекса потребительских цен, индекса производственных цен и данные по розничным продажам.