Գյումրի-Կարս երկաթգծի նախագծային աշխատանքների մրցույթ է հայտարարվել
Գյումրի-Կարս երկաթգծի կառուցման համար նախագծային աշխատանքների մրցույթ է հայտարարվել, այսօր Գյումրիում հայտարարեց տարածքային կառավարման նախարարը: Դավիթ Խուդաթյանի խոսքով՝ նախագծի հաստատմանը կհաջորդի բուն շինարարությունը:
«Ախուրիկի հատվածի մասով նախագծման աշխատանքների մրցութային գործընթաց ենք հայտարարել, և էդ տրամաբանության մեջ շարունակում ենք էս պահին մեր աշխատանքները», - ասաց նախարարը՝ հավելելով. - «Օրենքով սահմանված կարգով՝ եթե մրցույթում հաղթող կազմակերպություններ ունենանք, հնարավորինս արագ ժամկետում նախ կանցնենք նախագծման փուլին, հետո նաև արդեն՝ շինարարական աշխատանքների մրցույթի և բուն շինարարության փուլին»:
Անցած ամիս Շիրակին սահմանակից Աքյաքայի քաղաքապետը «Ազատությանն» ասել էր, թե այս պահին շինարարություն է ընթանում Աքյաքա-Գյումրի երկաթուղու ենթակառուցվածքների վերականգնման համար, որը, պաշտոնյայի գնահատմամբ, կավարտեն երկու-երեք ամսից։ Կարս նահանգում գտնվող քաղաքի քաղաքապետը նաև ասել էր, թե արդեն իսկ մրցույթ է հայտարարվել նաև Աքյաքայից դեպի Գյումրի ցամաքային ճանապարհի կառուցման համար:
Հայկական կողմում դեռ շինաշխատանքների մեկնարկի ժամկետից չեն խոսում. Դավիթ Խուդաթյանն այսօր միայն ասաց՝ երկաթուղու նախագծման և շինարարի մրցույթները լինելու են միջազգային:
«Նախագծման աշխատանքների մասով միջազգային մրցույթ է հայտարարվել՝ բնականաբար հաշվի առնելով, որ հայաստանյան նախագծող և հայաստանյան կառուցող ընկերությունները էս մասշտաբի աշխատանքներ իրականացնելու փորձ չունեն, ինչպես կամուրջների դեպքում, ինչպես թունելների դեպքում՝ երկաթուղու դեպքում էլ մենք գնում ենք սովորաբար միջազգային մրցույթներ իրականացնելու ճանապարհով: Էս դեպքում, այո, միջազգային մրցույթ է հայտարարվել», - նշեց նախարարը:
Գյումրի-Կարս երկաթգծի հայկական կողմի 21 կիլոմետրանոց հատվածի շինարարության համար, նախնական հաշվարկով, 15 միլիոն դոլար կպահանջվի:

Объявлен конкурс на проектные работы железной дороги Гюмри-Карс
Объявлен конкурс на проектные работы по строительству железной дороги Гюмри-Карс, сообщил сегодня министр территориального управления в Гюмри. Давид Худатян отметил, что после утверждения проекта начнется основное строительство:
«Мы объявили конкурс на проектные работы для участка Ахурик, и в этом контексте продолжаем нашу работу», - сказал министр, добавив: «Согласно установленному законом порядку, если у нас будут победители в конкурсе, мы как можно быстрее перейдем к этапу проектирования, а затем также к конкурсу на строительные работы и к этапу самого строительства».
В прошлом месяце мэр Акияка, соседствующего с Шираком, заявил «Свободе», что в настоящее время ведутся работы по восстановлению инфраструктуры железной дороги Акияка-Гюмри, которые, по оценкам чиновника, завершатся через два-три месяца. Мэр города в провинции Карс также сообщил, что уже объявлен конкурс на строительство наземной дороги от Акияка до Гюмри.
На армянской стороне пока не говорят о сроках начала строительных работ. Давид Худатян сегодня лишь отметил, что конкурсы на проектирование и строительство железной дороги будут международными:
«Объявлен международный конкурс на проектные работы, учитывая, что армянские проектные и строительные компании не имеют опыта выполнения работ такого масштаба, как в случае с мостами и туннелями, в случае железной дороги мы обычно идем по пути проведения международных конкурсов. В данном случае, да, объявлен международный конкурс», - отметил министр.
По предварительным расчетам, строительство армянского участка железной дороги Гюмри-Карс длиной 21 километр потребует 15 миллионов долларов.